Elmalı davasının hakimi kimdir? Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı kim?

Elmalı davası hakimi kimdir veya davaya bakan hakimler, mahkeme başkanı kimdir soruları vatandaşlar tarafından merakla sorgulanıyor. Öte yandan infial yaratan olayla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Anne ve üvey babanın geçmişi herkesi şaşırttı. İşte Elmalı Adliyesinde görevli olan hakimler:

Google Haberlere Abone ol

Elmalı davasının hakimi kimdir? Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı kim? Türkiye'yi ayağa kaldıran Elmalı Davasına bakan hakimin veya hakimlerin kimler olduğu vatandaşlar tarafından merakla sorgulanıyor. Peki, Elmalı davasının hakimi kimdir? Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı kim?

Anne ve üvey babası tarafından cinsel istismara maruz kaldıkları belirlenen iki çocuğun yaşadıkları ve anlattıkları infiale neden olmuştu. Tutuklanan anne ve baba daha sonra mahkeme tarafından tahliye edildi. Tahliye kararı Türkiye genelinde tepkiyle karşılanırken; kararı veren hakimlerin kimler olduğu merak edilmeye başlandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Antalya Elmalı'da iki kardeşin istismarına ilişkin davayla ilgili Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) inceleme başlattığını bildirmişti.

Bakan Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Çocuklarımızın cinsel istismarına hiç kimse, hiçbir şekilde müsamaha göstermez, gösteremez. Yargı süreci devam ediyor. Süreci yakından ve dikkatle takip ediyor, sürecin hassasiyetine uygun her türlü tedbiri alıyoruz. HSK da konu hakkında inceleme başlattı." ifadelerine yer vermişti.

ELMALI BAŞSAVCILIĞI TAHLİYE KARARINA İTİRAZ ETTİ

Elmalı Cumhuriyet Başsavçcılığı, tepki çeken karar sonrası yargılama sürecine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir. 5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır." 

BAKANLIK: YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada her iki çocuğun da psikolojik destek aldığı belirtilerek "Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz" denildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Antalya Elmalı'da gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur:

06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır. Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir. 05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir. Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz."

ELMALI DAVASI NEDİR, NE OLDU?

Olay geçen yıl haziran ayında Anhtalya'nın Finike ilçesinde meydana geldi. Yaşları 6 ve 9 olan iki kardeşin anne ve babası dahil birçok kişi tarafından cinsel istismara maruz kalıdğı, savcılığa giden babaannenin ihbarıyla ortaya çıktı.

6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığını iddia etti. Eski gelini Merve A. ve eşi Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Koruma altına alınan iki çocuk üvey babası Rahmi A. ile iki kişinin kendilerine istismarda bulunduğunu anlattı. 

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.'nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.'nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.'den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.'nin de kendisine şiddet uyguladığını da sözlerine ekledi.

Elmalı davasının hakimi kim
Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike'deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla şiddete maruz bırakıldığını söyledi. İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.'nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi.Küçük kız ve ağabeyi istismarı deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalışmış, bu resimler de soruşturma dosyasına girmişti.

 

Soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklandı, diğer 2 şüpheli serbest bıraklıldı.

Davanın 5 Ocak 2021 tarihinde görülen üçüncü duruşmasında sanıklar suçlamaları kabul etmedi.

Merve A. ve Rahmi A. adli kontrolle serbest bırakıldı.

Davanın 21 Mayıs 2021 tarihinde görülen duruşmasında da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın "tutuklama talebine rağmen" sanıklar tutuklanmamıştı.

Elmalı davasının hakimi kimdir?
Elmalı davasının anne babası

 

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklanırken, olaya ilişkin davanın üçüncü duruşmasında sanıklar kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediler.

Merve A. savunmasında, 2019 yılında yağma suçundan cezaevine girdiğini, iki çocuğu ve eşiyle aynı ortamda hiç bulunmadıklarını iddia ederek eski kayınvalidesini ve eşini iftira atmakla suçladı. Rahmi A. ile evli olduğu dönemin büyük kısmını cezaevinde geçirdiğini söyleyen Merve A., ''Sadece izinlerde çocuklarımı görebiliyordum. Çocukların bahsettiği A. denen kişi ile 3-4 ay, M. ile de 1,5 ay birlikteliğim oldu. Ben bu şahıslarla görüştüğüm dönemde kızıma, annem ve babam bakıyordu. Bu şahıslarla ben kafe dışında bir yerde görüşmedim. M. ve F. isimli kişileri de tanımam. Bu benim üzerime atılan bir iftiradır. Çocukların ifadelerinde geçen isimleri, çocukların dahi bilme ihtimali yoktur. Bu isimleri babaanne G.S. bilmektedir. Ayrıca ifadelerde gerçek olmayan şahıslar bulunmaktadır. Ben cezaevinden çıktıktan sonra çocukları babaannelerinden istedim ve ardından bu suçlama yapıldı. Kaynanam G.S. ile eski eşim G.G.'den şikayetçi ve davacıyım" dedi.

Rahmi A. ise "Ben Merve A.'yı Finike'de gazinoda gördüm. 2018'de evlendik. Onun resmi olarak ikinci eşiyim. Çocukların söylediği gibi ahlaksız bir durum söz konusu değil. Babaanne G.S., anneyi kötü göstererek çocukları bize göstermemeye başladı. Eşim Merve A., 2019 yılında yağma suçundan cezaevine girdi. Bugüne kadar 4 kez cezaevinden izinli çıktı ve bunun iki gününü otelde tatil yaparak geçirdik. Diğer iki günde ise eşim ve ben çocuklarla bir arada kalma zamanımız olmadı" diye konuştu.

İfadelerinin ardından mahkeme heyeti sanıklar Merve A. ve Rahmi A.'nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

Eski gelini Merve A. ve Rahmi A.'nın serbest kalmasına Balıkesir'de çocuklarla birlikte yaşayan babaanne G.S. isyan etti. Göz yaşı döken babaanne G.S. ''Ne gecem ne gündüzüm kaldı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ben ateşler içinde kavruluyorum. Torunlarım ağır depresyon ilaçları alıyor. Ne yaşadıklarını onlar biliyor. İki çocuk, iki melek şu an can çekişirken onlar dışarıda gezecek. Bu hiç adil değil" diye konuştu.

ELMALI DAVASI OLAYINDA ANNE İLE İLGİLİ ŞOK GERÇEKLER

Antalya'nın Finike İlçesi'nde çocukların çizdiği resimlerle ortaya çıkan ve tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran cinsel istismar davasının detaylarına Sabah.com.tr ulaştı. Anne Merve A.'nın gazinolarda kons olarak çalıştığı, 2019 yılında Antalya'nın Konyaaltı İlçesi'nde "Birden fazla kişi tarafından gece vakti silahlı yağma" suçundan uzun süre cezaevinde yattığı ortaya çıkarken, çocuklara cinsel istismar uyguladığı iddia edilen dayı S.C.G'nin ise o dönemde 12 yaşında olduğu belirlendi.

ELMALI DAVASI HAKİMİ KİM?

HSK 20218 kararnamesiyle Diyarbakır Hâkimi Kenan Polatcan Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Alucra Hâkimi Mustafa Asım Kapan Elmalı Hâkimliğine atanmıştı.

Kenan Polatcan daha sonraki kararnameyle Kayseri Hakimliğine atanmıştı.

HSK 2020 Ana Kararnamesiyle Hâkim Muhammet Behlül ORTAKÖY Elmalı Hâkimliğine atanmıştı.

Yine Haziran 2020 kararnamesiyle Gaziantep Hâkimi Sedat SOYDEMİR Elmalı Ağır Ceza Mah. Başkanlığı'na atanmıştı.

En son 2021 Mayıs ayında gerçekleşen HSK kararnamesiyle Diyarbakır Hâkimi Anıl Ekinci, Elmalı Hakimliğine; Diyarbakır Hakimi Ümran Ekinci, Elmalı Hakimliğine atanmıştı.

Şu anda Elmalı Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sedat Soydemir'dir.

Soydemir, Elmalı Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanıdır.

Ancak bu hakimlerden hangisinin davaya baktıkları ise bilinmiyor.


 

Yorumlar

HAKAN Hakim büyük ihtimalle toplumda infial oluşturmaya çalışan gizli bir Fetocudur