Elazığ’da depremde zarar gören okullarda okuyan öğrenciler hangi okulda okuyacak?

Okulum depremde zarar gördü hangi okulda okuyacağım? sorusu 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası öğrenci ve veliler tarafından araştırılmakta. Elazığ’da yarın (24 Şubat) okullar açılacak. Peki depremde zarar gören okullarda okuyan öğrenciler hangi okulda okuyacak?

Google Haberlere Abone ol

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından okullar açılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ'da yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde 98 okul binasının kullanım dışı bırakıldığına işaret ederek, "Elazığ’da 24 Şubat'ta okul zili çalıyor. Yaklaşık 20 bin öğrenci en yakın okullarımızla ilişkilendirildi” dedi. İlde eğitime 3 hafta ara verilmesi nedeniyle Nisan ayında ara tatil yapılmayacak.

Selçuk, "Hasar tespit çalışmalarımız sonucunda bölgede 98 okul binamızı kullanım dışı bırakma kararı aldık. Elazığ'da 33 okul, Malatya'da 32 okul, Adıyaman'da 14 okul, Diyarbakır'da 18 okul ve bir atölye bulunuyor. " dedi.

Selçuk, şöyle devam etti: "Yarın Elazığ'da okul zili çalacak. Bu çerçevede velilerimiz bilsinler ki öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir. Yeni okul binalarımız hazır hale gelinceye kadar hiçbir öğrencimiz sıkıntı yaşamadan eğitim öğretime devam edecektir. Öğrencimiz yaşadığı bölgeye bağlı olarak en yakın okula ilişkilendirilecektir. Bu çalışmaların tamamı bitti ve hazırız. İl merkezinde boşaltılan 17 okulumuzdaki 9 bin 350 öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 16 okulumuzdaki 2 bin 21 öğrenci olmak üzere toplam 11 bin 371 öğrencimiz bugün itibarıyla en yakın okullarımız ile ilişkilendirilmiştir."

Selçuk, konteyner kentlerde barınacak öğrencilerin de kendilerine en yakın okullarla ilişkilendirileceğini belirterek, "Liseye devam eden öğrencilerimiz için de taşıma imkanı sağlanacaktır. İhtiyaç veya talep duyulması halinde konteyner kentlerin kurulacağı bölgelerde özellikle okul öncesi için konteyner okullar hazırlanacaktır." diye konuştu.

Yorumlar