Ege Ekonomik Forum başlıyor

Ege Ekonomik Forum "Geleceğin Sinyalleri" temasıyla aralık ayında yapılacak

Google Haberlere Abone ol
Ege Ekonomik Forum başlıyor

İzmir'de bu yıl 6'ncısı düzenlenecek Ege Ekonomik Forum'da küresel gelişmeler ışığında bölge ekonomisinin planlanmasına yönelik görüşlerin ele alınacağı belirtildi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup iş birliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Ege İhracatçı Birliklerinin (EİB) stratejik partnerliğiyle 7-9 Aralık'ta düzenlenecek forumun tanıtımı için toplantı düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Mustafa Özuslu, forumun Ege ekonomisinin geleceğinin şekillenmesi hedefiyle fikirler birliğinin oluştuğu örnek bir platform olduğunu belirtti.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam da forum programı hakkında bilgi vererek teknoloji, yeşil ekonomi ve küresel gelişmelerin ele alınacağı forumun şubat ayında 100. yıldönümü kutlanacak İzmir İktisat Kongresi öncesi ayrı bir öneme sahip olduğunu aktardı.

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise İzmir'in tarih boyunca Türkiye'nin ihracatına en büyük katkı sağlayan kentler arasında yer aldığını, ekonomik bağımsızlığın temellerinin de İzmir İktisat Kongresi ile atıldığını hatırlattı.

Forumda yeni yüzyılın iktisat politikalarının konuşulacağını dile getiren Eskinazi, şöyle konuştu:

"Washington-Pekin hattındaki ticaret savaşı, koronavirüs pandemisi, Ukrayna-Rusya Savaşı, enflasyon, enerji krizi, resesyon ve iklim krizi gibi 'yüz yılda bir olur' denen ne varsa son yıllarda hepsini art arda yaşıyoruz. Hedeflerimiz var ancak bu hedeflere ulaşılabilmesi için geniş kapsamlı somut bir planlama içinde olunması gerekiyor. Artık üzerimize daha büyük görevler düşüyor. Ekonomiden kalkınma politikalarına, dijitalleşmeden yeni nesil tarıma kadar büyük değişimlerin tetikleyicisi kavramları, sürdürülebilir bir Ege ve Türkiye'yi, bu sene Ege Ekonomik Forum'da konuşacağız."

- Yeşil ekonomi ve dijital gelecek

"Geleceğin Sinyalleri - Jeopolitik, Ekonomi, Bilim, Teknoloji, Çevre ve İnsan" ana temasıyla organize edilen forum, 7 Aralık'ta "İktisat Meydanı - İkinci Yüzyıla Başlarken Geleceğe Bakış" konulu açılış paneliyle başlayacak.

8 Aralık'ta "Yeşil İhracat: Yeni Bir Ekonomik Büyüme Stratejisi", "Yeşil Dünyanın Anahtarı: Yeşil Enerji" ve "Değişen Üretim DNA'sı" oturumları ile devam edecek forumun son günü olan 9 Aralık'ta ise "Geleceğe Bir Adım Önde Olmak: Metaverse ve Dijital Gelecek", "Daha İyi Bir Dünya İçin Etki Yatırımları", "Tarım Meydanı" oturumları yapılacak.

Oturumlarda akademi, siyaset, yerel yönetimler ve iş dünyasından isimler konuşma yapacak.

Yorumlar