E-ticaretin Babalar Günü beklentisi 1,5 milyar TL

Online alışveriş sektörü bu yıl Babalar Günü dolayısıyla 1.5 milyar liralık ciro hedefliyor.

Google Haberlere Abone ol
E-ticaretin Babalar Günü beklentisi 1,5 milyar TL

Sonhaberler | Haber Merkezi

Alışveriş yapan herkese para ödeyen alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, perakende sektöründe özel günlerden dolayı Mayıs ve Haziran aylarında hareketlenme yaşandığını söyledi.

Bu hareketlenmeyi kredi kartı harcama rakamlarından da görebildiklerini aktaran Kayral, “Örneğin 2016 Nisan ayında 48 milyar lira olan kredi kartı harcamaları, Mayıs ayında 49 milyar 833 milyon liraya yükseliyor, Haziran ayında ise bir miktar gerileyerek 49 milyar 466 milyon lira oluyor. Son 5 yıllık tablolar incelendiğinde de bu durumun değişmediği, iniş çıkışların bu şekilde gerçekleştiği görülüyor. Her ne kadar Mayıs ve Haziran’daki harcamalarda yaz alışverişlerinin etkisi de olsa, asıl nedenin Anneler Günü ve Babalar Günü harcamaları olduğunu söylemek mümkün” diye konuştu.

Kayral, özel günlerde perakende sektöründe yaşanan canlılığın e-ticarete de yansıdığını, Babalar günü alışverişlerinin yaklaşık 1.5 milyar lirasının dijital pazardaki mağazalara gideceğini kaydetti.
Öğrenciler ile 24-35 yaş arasındaki çalışan gençlerin, Babalar Günü’nde hediyelerini dijital platformlardan almayı tercih ettiğini anlatan Kayral, “Gençler, karşılaştırma siteleri aracılığıyla alacakları hediyeleri en uygun fiyata bulabiliyor. Babalarıyla baş başa ya da ailecek bir akşam yemeği planlıyorlarsa fırsat sitelerinde çok özel fiyatlar bulabiliyorlar. Tüm harcamalarını Avantajix.com gibi yapılan her alışverişte nakit para ödeyen siteler üzerinden yaptıklarından, bu özel günleri bütçeleri pek zorlamadan atlatabiliyorlar ” dedi.

Yorumlar