e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?

e- e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl, işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. E Nabız üzerinden hangi doktorda muayene olduğunuz, hangi ilaçları aldığınız, yani kısacası bütün sağlık bilgilerinizi öğrenmek mümkün. Peki, e Nabız Giriş nasıl yapılır?

Google Haberlere Abone ol

  e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır, reçete kontrol Kan tahlili sonuçları sorgulama, randevu sorgulama, rapor ve reçete sorgulama bunların hepsini tek adreste yapmak artık mümkün. e-Nabız vatandaşların internet ve bilgisayarın bulunduğu her ortamdan sağlık bilgilerine anında ulaşması açısından muhteşem bir uygulama olarak hizmet veriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından dijitalleştirilen sağlık hizmetlerinden biri olarak öne çıkan e-Nabız, vatandaşın sağlık raporu sogulama işlemlerinin, tahlil sonuçlarını sorgulamasını, aile hekimi bilgilerini ve daha önce geçirdiği bütün sağlık işlemleriyle ilgili bilgi veriyor. Peki e Nabız nedir, e nabıza nasıl giriş yapılır, e nabız ile başka ne türlü işlemler yapılabiliyor.  e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?

İçindekiler:

 • E-NABIZ NEDİR?
 • E-NABIZ’A NASIL GİRİŞ YAPARIM?
 • E-NABIZ ŞİFREMİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?
 • E-NABIZ İLE SAĞLIK GEÇMİŞİMİ SORGULAYABİLİR MİYİM?
 • E NABIZ SAĞLIK PROFİLİM
 • E NABIZ KİŞİSEL BİLGİLERİM
 • NE ZAMAN HANGİ HASTANEYE GİTTİM?
 • E NABIZ'DAN REÇETE SORGULAMA
 • ALDIĞIN İLACIN RESMİNİ GÖR
 • İLAÇ HATIRLATMA VE İLAÇ KULLANMA KILAVUZU
 • E NABIZ RAPOR SORGULAMA
 • E NABIZ HASTALIK SORGULAMA
 • E NABIZ ÜZERİNDEN TAHLİL SORGULAMA
 • E NABIZ FİLİM YA DA RÖNTGEN SORGULAMA, GÖRÜNTÜLEME
 • E NABIZ KAN BAĞIŞI VE KEMİK İLİĞİ SORGULAMA
 • E NABIZ ALERJİ SORGULAMA HİZMETİ
 • E NABIZ ACİL DURUM NOTLARI SORGULAMA
 • E-NABIZ TANSİYON, ŞEKER, SORGULAMA
 • E NABIZ ORGAN BAĞIŞI SORGULAMA
 • E NABIZ İLE RANDEVU SORGULAMA
 • E NABIZ'DAKİ SAĞLIK BİLGİLERİM GÜVENDE Mİ?
 • SAĞLIK BAKANLIĞINDAN E NABIZ SPOTU
 • E NABIZ MİLYONLARCA VATANDAŞ TARAFINDAN KULLANILIYOR

Sağlık Bakanlığı'dan vatandaşlara gönderilen mail adresinde, e-Nabız siste devreye girdiği belirtilerek tüm sağlık kayıtlarına 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabildiği hatırlatıldı.

Şu ana kadar 9 milyon kişi tarafından kullanıldığı belirtilen e-Nabız 'a e-Devlet üzerinden girildiği vurgulandı. Sağlık Bakanlığı'nın mailinde şu açıklamaya yer verildi: Tüm sağlık tesisi ziyaretleriniz ve detaylarına, (randevu, tanı, tedavi, reçete bilgileri) Tüm tetkiklerinize, (tahlil, görüntüleme, alerji bilgileri) Güncel sağlık bilgilerinize, Muayene ve tedavilerinize ait her tür detaylı bilgiyi içeren sağlık geçmişinize, Çocuklarınızın sağlık verilerine erişebilir, kalp krizi riskinizi hesaplayabilir ve tüm bu bilgileri erişimine izin verdiğiniz doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

İşte e nabız ile ilgili bütün detaylar:

E-NABIZ NEDİR?

e-Nabız sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.

E-NABIZ’A NASIL GİRİŞ YAPARIM?

Sisteme girişte kimlik doğrulama iki şekilde mümkün olmaktadır.

1.    E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz (Resimli Anlatım 1). E-Devlet girişine tıkladığınızda Şekil2’de gördüğünüz E-Devlet girişine yönlendirileceksiniz.

 e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?
e-Nabız Girişi Ekranı


- Resimli Anlatım 1: e-Nabız Girişi Ekranı

 e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?
 e-Devlet Girişi Ekranı


- Resimli Anlatım 2: e-Devlet Girişi Ekranı

Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunmaktadır. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. (Resimli Anlatım 3).

 e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?
e-Nabız Profil Oluşturma Ekranı / Kullanım Şartları 


- Resimli Anlatım 3: e-Nabız Profil Oluşturma Ekranı / Kullanım Şartları 

Profil bilgilerinizi oluşturmak için 2. Aşama kişisel bilgilerinizdir (Resimli Anlatım 4).

 e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?
  e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?


- Resimli Anlatım 4: e-Nabız Profil Oluşturma Ekranı-Kullanıcı Bilgileri

Paylaşım Seçeneklerinden kişisel sağlık bilgilerinize kimlerin erişimde bulunmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Profil bilgilerinizi oluştururken son aşama ise Erişim Bilgileridir. Burada cep telefonu bilgilerinizi ve sisteme girişte kullanmak istediğiniz e-Nabız şifrenizi oluşturup girmeniz gerekmektedir. Daha sonra cep telefonunuza gelen tek kullanımlık erişim kodunu Onay Kodu alanına yazarak e-Nabız ı aktifleştirme işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Resimli Anlatım 5'te olduğu gibi.


- Resimli Anlatım 5: e-Nabız Giriş-Cep Telefonuna Gelen Kodun Giriş Ekranı

2. E-Devlet şifreniz yoksa Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesaj ile size iletilen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-NABIZ ŞİFREMİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

e-Nabız’ a giriş yaptığınızda, Anasayfada sol tarafta profil fotoğrafının altında yer alan “Düzenle” butonuna tıkladığınızda Şekil6’daki ekran açılacaktır. Bu menüden hem şifre değişikliği yapabilir hem de tüm profil bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.


- Resimli Anlatım 6: Profil ve Şifre Değiştirme Ekranı

E-NABIZ İLE SAĞLIK GEÇMİŞİMİ SORGULAYABİLİR MİYİM?

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz varsa bu sayfa e-Nabız sistemine girdiğinizde gördüğünüz ilk ekrandır. Size ait gerçekleşmiş olan son iki muayeneyi bu ekranda görebilirsiniz. Resimli Anlatım 7'de olduğu gibi.

 e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?
  e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?


- Resimli Anlatım 7: Sağlık Geçmişim Ekranı

Yine aynı sayfadan son muayenelerinizi hizmet kalitesi açısından değerlendirilebilir ve muayene ile ilgili yorum yapabilir, hastaneler hakkında yaptığınız yorumları silebilirsiniz. Bu sayfada bulunan Takvim alanında eğer varsa MHRS üzerinden almış olduğunuz hastane randevularınızı ve geçmiş randevu bilgilerinizi görebilirsiniz. Bildirimler bölümünde hesabınızla ilgili yapılan son aktiviteleri, son erişim ve hastane ziyaretleri gibi bilgileri inceleyebilirsiniz.

E NABIZ SAĞLIK PROFİLİM

e-Nabız sisteminde sağlık verileriniz yoksa sisteme ilk girdiğinizde gördüğünüz ekrandır. Resimli Anlatım-8'de gösterildiği üzere... Sağlık verileriniz varsa “Sağlık Geçmişim” alanının aşağısında bu bölümü görebilirsiniz. Daha önceden eklemiş olduğunuz tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgilerinizi veya mobil cihazlardan aktarılan verilerinizi sayısal veya grafiksel olarak bu ekranda görebilirsiniz.


- Resimli Anlatım 8: Sağlık Profili Ekranı / Grafik

E NABIZ KİŞİSEL BİLGİLERİM

e-Nabız’a giriş yapıp, Anasayfada “Profil Düzenle” butonuna tıklayarak profil bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Buradan fotoğraf yükleme/güncelleme, şifre güncelleme işlemlerini yapabilir, yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, boy, kan grubu, e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Birden fazla e-posta ve cep telefonu bilgisi ekleyebilirsiniz. Resimli Anlatım-9'da olduğu gibi...

 e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?
  e Nabız indir, giriş, randevu, kayıt, şifre değiştirme, sonuç sorgulama nasıl ve nereden yapılır?


- Resimli Anlatım 9: Profil Bilgilerim Ekranı / Profil Düzenle

Menüden ulaşabileceğiniz “Paylaşım Seçenekleri” nde “Hiçbir hekim verilerimi görmesin (SMS kodu veya şifrematik ile onay zorunlu)”, “Aile hekimim verilerimi görsün”, “Muayene olduğum hekim verilerimi görsün ”, “Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün”, “Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün” paylaş seçeneklerinden istediklerinizi seçebilirsiniz. Resimli Anlatım-10'da olduğu gibi...


- Resimli Anlatım 10: Profil Bilgilerim Ekranı / Paylaşım Seçenekleri

e-Nabız sistemine, internet bağlantısı olan bütün mobil cihazlarınızı ekleyebilirsiniz. Cihazınızın adını yazıp “Ekle” butonuna tıkladıktan sonra ekranda çıkacak QR Kodunu, mobil uygulamanızda yer alan “Şifre Üret” butonuna tıklayarak ekranda oluşan kodu okutup cihazınızı ekleyebilirsiniz. Resimli Anlatım-11'de gösterildiği şekilde...


- Resimli Anlatım 11:  Profil Bilgilerim Ekranı / Cihaz Ekle

e-Nabız hesabınızı istediğiniz zaman istediğiniz süre boyunca dondurabilir ya da kapatabilirsiniz. Bu işlemleri yalnızca e-Nabız hesabınıza e-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Resimli Anlatım-12'de de gösterildiği gibi, hesabınızı dondurduğunuz süre içerisinde ziyaret etmiş olduğunuz sağlık tesisi bilgileri ve detayları e-Nabız sistemine yansımayacaktır. Hesabınızı kapattığınızda geçmişe dönük Tansiyon, Adım vb. sensör verileriniz silinecek ve bir daha bu verilere erişim sağlayamayacaksınız.


- Resimli Anlatım 12: Profil Bilgilerim Ekranı / Hesabı Dondur, Hesabı Kapat

NE ZAMAN HANGİ HASTANEYE GİTTİM?

Sağlık tesisi ziyaretlerimde Muayene bazında sağlık tesisi ziyaretlerinizi tarih/SYS takip no, hastane adı ve branş şeklinde bu sayfada görebilirsiniz. Ara butonu ile Hastane ve Branş bazında filtreleme yapabilirsiniz. Resimli Anlatım-13'te de gösterildiği şekilde...


- Resimli Anlatım 13: Sağlık Tesisi Ziyaretlerim Ekranı

“Detay Gör” butonu ile istediğiniz sağlık tesisi ziyaretini seçerek işlem adı ve işlem zamanı ile muayene bilgilerinize erişebilirsiniz. Bu işlem dâhilinde verilen reçete, konulan tanı, rapor, yapılan tetkik ve çekilen radyolojik görüntü detaylarına ve içeriklerine ulaşabilirsiniz. Burada yer alan işlemin size ait olduğunu düşünmüyorsanız ‘İşlem Bana Ait Değil’ yazısına basarak hata bildirimde bulunabilirsiniz. Resimli Anlatım-14'te gösterildiği şekilde.


- Resimli Anlatım 14: Sağlık Tesisi Ziyaretlerim / Detay Ekranı

E NABIZ'DAN REÇETE SORGULAMA

Reçetelerim sekmesine tıkladığınızda sistemin açıldığı tarihten itibaren doktorlar tarafından yazılan tüm reçeteler tarih sırasına göre görüntülenecektir. Daha önce kullanmış olduğunuz ilaçlara buradan erişebilirsiniz. Dilediğiniz reçetenin üzerine basarak ilaç bilgisi, kullanım şekli ve periyodu gibi bilgilere ulaşabildiğiniz gibi, kullandığınız ilaçlar ile ilgili yan etkileri, endikasyonları da ilaç bazında girebilirsiniz. Resimli Anlatım 15'te anlatıldığı şekilde.


- Resimli Anlatım 15: Reçetelerim Ekranı

ALDIĞIN İLACIN RESMİNİ GÖR

Resimli Anlatım 16'da da görüldüğü gibi, reçete detayında “Kutu Resmi” ne tıklayarak ilacınızın kutu resmini görüntüleyebilirsiniz.

 
- Resimli Anlatım 16: Eczaneden aldığınız ilacın görseli.

İLAÇ HATIRLATMA VE İLAÇ KULLANMA KILAVUZU

Sadece e-Nabız mobil uygulamasında ekleyebileceğiniz “İlaç Hatırlatmalarım” bilgilerini buradan görebilirsiniz. Size reçete edilmiş olan ilaçların barkod numarasının üzerine tıklayarak ilacın prospektüs bilgilerine erişebilirsiniz. Burada gördüğünüz ilaç bilgileri Sağlık Bakanlığıyla sözleşmeli bir firma tarafından temin edilmektedir. Sistemdeki tüm bilgilerin tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu lütfen unutmayın ve ilaçlarınızı hekimlerinizin tavsiye ettiği doz ve şekillerde kullanın. İlaç bilgilerinde sağlık durumunuzla ilgili dikkatinizi çeken bir durum görülmesi halinde acil 7/24 olarak hekimlerinize danışmanız gerekmektedir.


- Resimli Anlatım 17: Reçetelerim / İlaç Hatırlatma Ekranı

E NABIZ RAPOR SORGULAMA

E Nabız uygulamasının en güzel hizmetlerinden biri de raporlarınızın görüntülenebilir olması. Doktorunuz tarafından yazılan tüm raporları bu ekrandan görebilirsiniz. Doktorların hazırladığı ilaç, malzeme ve istirahat sebepli raporları bu platform üzerinden alabilir ve belirleyeceğiniz kişiler ile raporlarınızı paylaşabilirsiniz. 

E NABIZ HASTALIK SORGULAMA

E Nabız hizmetiyle sizinle ilgili bütün hastalıkları, şu ana kadar size konulan bütün tanıları tek ekran aracılığıyla görebilirsiniz. Bu ekranda muayenelerinizden sonra size konulan tüm tanıları tarih, tanı, klinik ve doktor bazında görebilirsiniz.

E NABIZ ÜZERİNDEN TAHLİL SORGULAMA

Yaptırmış olduğunuz tüm tahliller ve sonuçlarını tarih ve açıklama bazında referans değerleri ile birlikte bu ekranda listeleyebilirsiniz. Dilediğiniz tahlilin üzerine basarak detaylarına ulaşabilirsiniz. Tarih aralığına ve işlem adına göre filtreleme yapabilirsiniz. 

Tahlillerinizin sonuçları referans değeri aralıklarının dışındaysa bu farklılık renklendirmeyle size gösterilmektedir. PDF butonu ile bütün tahlil sonuçlarınızı bilgisayarınıza pdf olarak kaydedebilir sadece istediğiniz tahlil sonucunuzu seçip veya belirli tarih aralığındaki tahlillerinizi seçip bilgisayarınıza indirebilirsiniz. ‘Bu işlem bana ait değil’ butonuna basarak işlemin size ait olmadığı bildiriminde bulunabilirsiniz. Grafik simgesine tıklayarak tahlil sonucunuzu grafik üzerinde görebilir, aynı sayfada bulunan tablo butonu ile sonuç değerlerinizi tablo şeklinde görebilirsiniz.

E NABIZ FİLİM YA DA RÖNTGEN SORGULAMA, GÖRÜNTÜLEME

Çektirmiş olduğunuz tüm tıbbi görüntü ve radyolojik raporlarınıza Teletıp ve Teleradyoloji sistemi entegrasyonu sayesinde tarih, hastane ve görüntü bazında erişebilirsiniz. (Şekil26) Ayrıca dilediğiniz görüntünün ve raporunun üzerine tıklayarak detaylarına ulaşabilirsiniz. Buradaki görüntü ve raporları yurt içi ve yurt dışında belirleyeceğiniz doktorlarla ve aile bireyleriyle internet ve mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Doktorlar kendi yorumlarını ekleyebilecekleri gibi başka doktorların mevcut görüntü üzerine yazmış olduğu raporları da değerlendirebilirler. Hastalığınız ile ilgili farklı doktorlardan değerlendirme almak istediğinizde, aynı görüntüleme istemini farklı hastanelerde tekrarlatmaya ihtiyaç duymayacaksınız.

E NABIZ KAN BAĞIŞI VE KEMİK İLİĞİ SORGULAMA

Bu ekranda kan bağışı ekiplerinin çalışma yürüttükleri adres ve tarih bilgilerini görüntüleyebilir, kan bağışı geçmişinizi takip edebilirsiniz.

Gönüllü Kan Bağışçısı olduğunuzda belirlemiş olduğunuz il ve ilçelerde acil kan ihtiyacı olması halinde Türk Kızılayı sizinle sms yoluyla iletişime geçecektir.

Bu ekranda Gönüllü Kemik İliği Bağışçısı olabilir ve işlemlerinizi yönetebilirsiniz.

E NABIZ ALERJİ SORGULAMA HİZMETİ

Kendiniz veya doktorunuz tarafından tespit edilen tüm alerjileri bu bölüme tarih detayı ile kayıt edebilirsiniz. İlaç alerjileri ve diğer alerjiler olmak üzere iki ayrı bölüme giriş yapabilir, kaydettiğiniz alerji bilgilerinizi düzenleyebilir veya silebilirsiniz. (Şekil31) Tanı Alerjilerim ve Deri Prict Testlerim hekiminiz tarafından doldurulacak alandır. Bu alana müdahale edemezsiniz sadece takibini bu ekrandan yapabilirsiniz.

E NABIZ ACİL DURUM NOTLARI SORGULAMA

Acil durumlarda sağlık personeli tarafından size daha hızlı müdahale edilebilmesi için bu ekrana eklemiş olduğunuz acil durum notlarınızdan faydalanılacaktır.

“Yeni Not Ekle” butonuna tıklayarak yeni notlar ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz acil durum notlarını düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

E-NABIZ TANSİYON, ŞEKER, SORGULAMA

Anasayfada bulunan ‘Ekle’ butonu ile Tansiyon, Şeker, Nabız ve Ağırlık sekmelerine tıklayarak buraya değerler ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz değerleri Güncelle butonu ile güncelleyebilir Sil butonu ile silebilirsiniz. 

“Gösterilecek Veriler” butonu ile sayfanızda görmek istediğiniz webden eklediğiniz tansiyon, şeker, nabız ve ağırlık bilgilerinden veya mobil uygulamadan aktarılan veri değerlerinizi hepsini ya da istediğinizi seçebilirsiniz. 

e-Nabız Mobil üzerinden telefonunuz ya da Android Wear saatiniz otomatik olarak gün boyunca yürüme, koşma veya bisiklete binme aktivitelerinizi kaydeder.

E NABIZ ORGAN BAĞIŞI SORGULAMA

Bu ekrandan yapacağınız organ bağışı bildirimleriniz Sağlık Bakanlığının organ bağış birimlerine iletilir. Buraya gelen talepler bagis@saglik.gov.tr adresine mail olarak gönderilir. Organ bağışı birimi yetkilileri sizinle iletişime geçeceklerdir. 

E NABIZ İLE RANDEVU SORGULAMA

Randevu al butonuna bastığınızda MHRS web sitesine yönlendirilerek randevularınızı planlayabilirsiniz. Takviminizde randevularınızı görüntüleyebilir, aldığınız randevunun üzerine basarak saat ve detaylarını görebilirsiniz.

Sistem üzerinden kendiniz, çocuklarınız ve anne babanız için randevu alabilirsiniz. Sağlık verilerinizi belirleyeceğiniz ayrıntıda ve yetkilendireceğiniz kişilerle paylaşma imkânına sahipsiniz. 16 yaşın altında çocuklarınız varsa “Çocuklarım” bölümünde diğer ebeveynin de onayını alarak çocuklarınızın sağlık kayıtlarını bu ekrandan görebilirsiniz.

E NABIZ'DAKİ SAĞLIK BİLGİLERİM GÜVENDE Mİ?

e-Nabız ’da bulunan sağlık bilgileri, sistemin devreye alınmasından itibaren hastalıklarınızla ilgili konulan teşhislerin, yaptırılan tahlillerin, çekimi yapılan tıbbi görüntülerin, yazılan ilaçların, tespit edilen alerji ve benzeri bilgilerin sağlık hizmeti alınan sağlık kuruluşları tarafından elektronik ortamda e-Nabız sistemine gönderilmesi ile oluşmaktadır. Bilgiler sadece sizin yetkilendirdiğiniz hekimler veya sistemde bulunan “Paylaş” seçeneğini kullanarak sürekli ya da geçici izin verdiğiniz kişiler tarafından görülebilmektedir.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN E NABIZ SPOTU

Sağlık Bakanlığı, her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan "e-Nabız"ın nasıl kullanılacağına ilişkin kamu spotu hazırlandı. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 3 yıl önce hizmete giren "e-Nabız"ın daha yaygın kullanılabilmesi amacıyla, televizyonlarda gösterilmek üzere tasarlanan kamu spotu yayına hazır hale getirildi. Tamamlanan kamu spotu, randevu saatleri, tahlil sonuçları, bazı hastalıklara ilişkin risk analizi, aşı takvimi, aile hekimini değiştirme talebi, organ bağışı ve en yakın hastane bilgileri gibi çeşitli konuda bilgi veriyor. Kamu spotu, bugünden itibaren televizyonlarda yayınlanacak.

Hazırlanan kamu spotunda, e-Nabız sistemine nasıl giriş yapılacağına ilişkin bilgilere de yer veriliyor. Vatandaşlar, www.enabiz.gov.tr adresindeki "e-Devlet ile Giriş" butonunu kullanarak e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp kendi e-Nabız şifrelerini oluşturabiliyor. Öte yandan, vatandaşlar bağlı bulundukları aile hekimine gidip bir form doldurarak geçici e-Nabız şifrelerinin cep telefonlarına kısa mesaj olarak gönderilmesini sağladıktan sonra sisteme girerek kendi şifrelerini belirleyebiliyor.

E NABIZ MİLYONLARCA VATANDAŞ TARAFINDAN KULLANILIYOR

Sağlık Bakanlığınca geliştirilen ve her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan "e-Nabız" uygulamasında kullanıcı sayısı yaklaşık ulaştı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, iki yıl önce hizmete giren "e-Nabız", kişisel sağlık sisteminde, kullanıcı sayısında büyük bir artış sağlandı. Sağlık kayıtlarına 7 gün 24 saat erişim imkanı sunan ve tüm sağlık kayıtlarının kontrol ve yönetimini bizzat kişinin kendisine bırakan e-Nabız, 5 milyon 200 bin kişinin hayatının bir parçası haline geldi. Hizmete girdiği 2015'ten bu yana sistemde 5 milyon 200 bin kullanıcı hesabı, 25 milyondan fazla da oturum açıldı. 

"e-Nabız" kullanıcılarının yüzde 54'ünü erkekler, yüzde 46'sını da kadınlar oluşturuyor. Sistemden faydalananların yüzde 60'ı 18 ila 34 yaşları arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığınca özel ya da kamu tüm sağlık kuruluşlarının bilgi sistemlerinin entegre olarak gerçek zamanlı veri gönderebildiği sistem, vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarına, hem kendilerinin hem de izin vermeleri durumunda ilgili sağlık personelinin erişebileceği bir platform olarak hizmet veriyor. "e-Nabız", sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilen tüm muayene, tetkik ve radyolojik görüntüleme sonuçları, yazılan reçeteler, ilaçlara ait yaşanmış yan etkiler ve ilaçlarının tüm detay bilgileri, alerji bilgileri, varsa geçmişe ait kişinin sisteme yüklediği sağlık bilgileri ve geçirilen operasyonlar gibi tüm sağlık kayıtlarına erişme imkanı sunuyor.

Kişisel sağlık sistemi kullanıcıları, kendi istekleri doğrultusunda kısmen veya tamamen belirlediği süre boyunca da bilgilerini istediği hekimle paylaşabiliyor. Sistem ile tekrar eden tetkiklerin önüne geçildiğinden kişilerin fazla radyasyona maruz kalmaları engelleniyor.

KORONAVİRÜS TEST SONUÇLARI DA E-NABIZ'DA

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs ile ilgili test yapan vatandaşların test sonuçlarını e-Nabız uygulaması üzerinden rahatlıkla görebileceğini açıkladı.


 

Yorumlar

KÜPRA YAZICIGİL ben tahlil sonuçlarımı nasıl öğrenebilirim
mecnun tahlil sonuçlarım.
Ahmet Heyet raporummu sorgulamma