e-Devletten yeni hizmet: 'Miras sorgulama'

E-Devlet, soy ağacı sorgulama hizmetinden sonra yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. 6 Mart'tan itibaren size miras kalıp kalmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayıp, öğrenebileceksiniz. Soy ağacı sorgulama uygulaması aşırı yüklenme nedeniyle e-Devlet sitesinin hizmet verememesine neden olmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Son dönemde "Soya Ağacı" ve "1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama" hizmeti başlatan e-Devlet uygulaması bu kez de sistem üzerinden "Mirasçılık Belgesi" hizmeti vermeye başlıyor. 6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak e-Devlet'ten yapılan açıklama şöyle oldu:

"Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir."

E-DEVLET'TEN MİRAS İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet üzerinden "Miras sorgulama", "Mirasçılık Belgesi Verilmesi", "Veraset ilamı" işlemlerini yapabilmek için bir e-Devlet şifresine ihtiyacınız var. Şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifreniz olduktan sonra bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan TC Kimlik Numaranız ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan arama sayfasına "Miras", "Veraset" yazdığınızda miras sorgulama işlemlerinize başlayabilirsiniz.

MİRAS SORGULAMA SAYFASI. TIKLAYINIZ

Yorumlar