Dünyadan Esed'e tepki

Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde bulunan Duma'da kimyasal saldırı düzenleyen Beşşar Esed rejimine dünyadan tepkiler yükseliyor. ABD, AB, BM, İİT ve birçok ülkeden Beşşar Esed rejimine kınamalar geldi, tepkiler gösterildi. Fransa BMGK'yı acil toplantıya çağırdı. İİT Esed Rejimini kınadı. BM Genel Sekreteri Guterres, kimyasal saldırıyla ilgili soruşturma talep etti.

Google Haberlere Abone ol
Dünyadan Esed'e tepki

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Doğu Guta'ya kimyasal saldırı düzenleyen Beşşar Esed rejimi kadın, çocuk ve yaşlı demeden 78 kişinin ölümüne neden oldu. Esed'in ne ilk ne de son saldırısı olan kimyasal saldırıya BM, ABD, AB, İİT ve birçok ülkeden sert tepkiler yükseliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Esed'e tepkisini, "hayvan" şeklinde dile getirirken; BM Genel Sekreteri Guterres ise soruşturma talep etti. Fransa BMGK'yı acil toplantıya çağırdı. İİT ise Suriye rejimini kınayan açıklama yayınladı. İşte dünya genelinden Esed rejimine yönelik tepkiler: 

Fransa BMGK'ya Doğu Guta için acil toplantı çağrısı yaptı. Doğu Guta'daki Sivil Savunma ekipleri, Esad rejiminin düzenlediğ i kimyasal silah saldırısında 75 sivil hayatını kaybetti, 1000’den fazla sivil gazdan etkilendiğini bildirmişti. 

AVRUPA BİRLİĞİ

 Avrupa Birliği (AB), Beşşar Esed rejiminin Duma'daki kimyasal silah saldırısını sert biçimde kınadı.

AB Dış İlişkiler Servisinden yapılan açıklamada, Suriye'de Esed rejiminin ablukası altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesine düzenlenen zehirli gaz içerikli kimyasal silah saldırısındaki delillerin, sorumlunun yine rejim olduğuna işaret ettiği belirtildi.

AB'nin saldırıyı şiddetle kınadığına yer verilen açıklamada, uluslararası topluma saldırıya cevap verilmesi için hızla harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, saldırının faillerinin hesap vermesinin şart olduğu kaydedilerek, rejim destekçileri Rusya ve İran'dan ilerideki olası saldırıların önüne geçilmesi için nüfuzlarını kullanmaları talep edildi.

Birliğin kimyasal silahların kullanılması ile mücadele etmeyi sürdüreceğine değinilen açıklamada, sivillerin korunmasının en öncelikli konular arasında bulunduğu bildirildi.

BM'DEN SORUŞTURMA TALEBİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'de rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesinde sivillere karşı kimyasal silah kullanımından "derin endişe" duyduğunu belirterek, bu "iğrenç" saldırıya ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'de rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesinde son 36 saatte artan hava saldırıları ve bombardımanda sivillerin hayatını kaybetmesinden ''son derece endişe duyduğunu'' belirtti.

Saldırılarda birkaç sağlık merkezinin de zarar gördüğünü belirten Guterres, bütün taraflara çatışmaları durdurma ve BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de ateşkes talep eden 2401 sayılı kararını uygulama çağrısında bulundu.

Duma ilçesinde sivillere karşı kimyasal silah kullanımından ''derin endişe'' duyduğunu belirten Guterres, bu ''iğrenç'' saldırıya ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlatılması gerektiğini vurguladı.

Suriye'deki krize askeri çözüm bulunamayacağını yineleyen Guterres, sivillerin korunması uluslararası insani hukuk ve insan haklarına saygı duyulması ve insani erişime izin verilmesi çağrısı yaptı.

İİT'TEN ESED REJİMİNE TEPKİ

 İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Suriye rejiminin Duma'daki kimyasal silah saldırısını kınadı.

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, Esed rejimi tarafından Suriye'nin başkenti Şam'a bağlı Doğu Guta'nın Duma bölgesine düzenlenen kimyasal silah saldırısı kınandı.

Söz konusu kimyasal silah saldırının sivil masumların hayatını kaybetmesine sebep olduğu, bunun da uluslararası hukukun yanı sıra en basit insani ilkelere aykırı olduğu vurgusu yapılan açıklamada, dolayısıyla bunun savaş ve insanlık suçu olduğuna işaret edildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin de "Beşşar Esed'in yerleşim yerleri ve savunmasız sivillere yönelik saldırılarını sürdürme konusundaki ısrarını kınıyorum." ifadelerini kullandı.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN KINAMA

Suudi Arabistan, Beşşar Esed rejiminin Duma'ya düzenlediği kimyasal silah saldırısını kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suriye rejimi tarafından başkent Şam'a bağlı Doğu Guta'nın Duma ilçesinde onlarca kadın ve çocuğun yaşamını yitirdiği dünkü kimyasal saldırının endişeyle takip ediliği ve şiddetle kınandığı bildirildi.

Suriye'deki çilelerin artık son bulması ve Cenevre-1 ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararı doğrultusunda barış sağlanmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası toplumun Suriyeli sivilleri koruma konusundaki sorumluluğunu yerine getirmesi istendi.

78 KİŞİ ÖLDÜ

Esed rejimi, dün akşam saatlerinde, ablukada tuttuğu Duğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son noktası olan Duma ilçesinde kimyasal silah kullandı. Saldırı sonucu en az 78 kişi can verirken, yüzlerce kişi gazdan etkilendi. Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde, hali hazırda 100 bin kişi abluka altında yaşıyor.

Yorumlar