Dünya Ralli Şampiyonası

- Şampiyonanın 10. ayağı Türkiye Rallisi kapsamındaki Shakedown etabında birinciliği Hyundai pilotu Thierry Neuville elde etti

Google Haberlere Abone ol


MUĞLA (AA) - Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) Türkiye Rallisi adı altında Marmaris'te gerçekleştirilen 10. ayağı kapsamında gerçekleştirilen Shakedown etabında birinciliği 3 dakika 24.9 saniye ile Hyundai pilotu Thierry Neuville kazandı.

2010'dan bu yana ilk kez Dünya Ralli Şampiyonası'nın bir ayağı olarak koşulan Türkiye Rallisi'nde Shakedown etabı tamamlandı.

Takımlar yarış öncesi son süspansiyon ve şanzıman ayarlarını servis alanınında yaparak Değirmenyanı mevkisindeki Shakedown etabında deneme sürüşlerini gerçekleştirdi. Bu etapta sürücüler 4,70 kilometre katederek hem teknik hem de süratli kısımlarda araçlarını ve becerilerini denedi.

Shakedown'da en iyi süreyi yapan pilotlar kendi start sırasını belirleyebiliyor. Toprak rallilerde genellikle arka sıralarda start almayı tercih eden sürücüler, bu sayede öndeki sürücülerin temizlediği yüzeyde daha yüksek yol tutuşla yarışma avantajı elde ediyor.

Şampiyona lideri Belçikalı pilot Thierry Neuville, Shakedown’dan bir gün önce Hyundai ile üç yıllık yeni bir sözleşme imzaladı.

Neuville, Shakedown etabını ilk geçişinde 3 dakika 39.9 saniyeyle tamamladı. Son beş yılın dünya şampiyonu Sebastien Ogier ise sadece saniyenin onda 1'i farkla Neuville'i takip etti. İlk geçişin en iyi ismi ise 3 dakika 35.7 saniye ile Mads Ostberg oldu. Son yarışların formda ismi Estonyalı pilot Ott Tanak ise otomobilin stop etmesi nedeniyle 19 saniye kaybetti.

Elfyn Evans üçüncü kez Shakedown etabını geçen ilk fabrika pilotu olarak 3 dakika 29.3 saniyeyle liderliği ele geçirdi. Etabı üçüncü kez geçen pilotlardan önce Jari-Matti Latvala, sonra da Tanak liderliğe yerleşirken, şampiyonluk için çekişen pilotlar Neuville ve Ogier kısa sürede ağırlığını hissettirdi. Üç dakika 24.9 saniye ile liderliğe yerleşen Hyundai pilotu Neuville’i, 3 dakika 26.5 saniye ile Ford’dan Ogier izledi. Toyota pilotları Latvala ve Tanak üç ve dördüncü sırayı elde etti.


- Sonuçlar


2018 Türkiye Rallisi - Shakedown sonuçları şöyle:

1. Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe): 3 dk. 24.9 sn.

2. Sebastien Ogier (Ford Fiesta): 3 dk. 26.5 sn.

3. Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris): 3 dk. 27.0 sn.

4. Ott Tanak (Toyota Yaris): 3 dk. 28.6 sn.

5. Elfyn Evans (Ford Fiesta): 3 dk. 29.3 sn.

6. Esapekka Lappi (Toyota Yaris): 3 dk. 29.4 sn.

7. Craig Breen (Citroen C3): 3 dk. 31.6 sn.

8. Mads Ostberg (Citroen C3): 3 dk. 31.6 sn.

9. Teemu Suninen (Ford Fiesta): 3 dk. 31.8 sn.

10. Hayden Paddon (Hyundai i20 Coupe): 3 dk. 32.9 sn

Yorumlar