DSÖ özetle: Aşı çok uzak, ilaçlara odaklanalım

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamasında aşının minimum bir yıl sonra hazır olacağını, tedavi edici ilaçlara odaklanılması gerektiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 ile mücadele kapsamında aşı çalışmaları devam ederken Dünya Sağlık Örgütü'nden üzücü bir açıklama geldi. Açıklamada Covid-19 aşısının en erken bir yıl sonra bulunacağı belirtilirken, tedavi edici ilaçlara ihtiyaç olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında, "Kovid-19) için bir aşı minimum 12-18 ay uzaklıkta. Bu süre içinde, hastaları tedavi etmek ve hayat kurtarmak için terapötiklere (tedavi edicilere) acil bir ihtiyaç olduğunu da kabul ediyoruz" dedi.

Dünya genelinde yarım milyon Kovid-19 vakası tespit edildiğini, 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Ghebreyesus, "Bunlar trajik sayılar. Ama, dünya genelinde yüz binlerce kişinin de hayatta kaldığını hatırlayalım" ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, özellikle sağlık çalışanlarının kullandığı kişisel koruyucu ekipmanlar konusunda yaşanan "kronik küresel sıkıntının" ise "Hayat kurtarmak için verilen ortak çabalar için en büyük tehdit" olduğunu vurguladı.

En çok ihtiyaç duyan 74 ülkeye yaklaşık 2 milyon bireysel koruyucu ekipman gönderdiklerini aktaran Ghebreyesus, 60 ülkeye de benzer miktarda ekipman göndermek için hazırlık yaptıkları bilgisini paylaştı.

KORONAVİRÜS VÜCUTTA NASIL İLERLİYOR

 

Yorumlar