Dörtlü zirve sonrası ilk açıklama: İyi geçti

İngiltere'nin başkenti Londra'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un katılımıyla düzenlenen 4'lü zirve sona erdi.

Google Haberlere Abone ol

NATO liderler zirvesi için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere, Fransa ve Almanya liderleri ile biraraya geldi.

Türkiye, İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerinin katıldığı zirve yaklaşık olarak 1 saat sürdü.

ERDOĞAN: GAYET İYİ GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirvenin ardından ilk değerlendirmesi "Gayet iyi geçti" oldu.

MERKEL: YARARLI BİR GÖRÜŞME YAPTIK

Öte yandan açıklama yapan Almanya Başbakanı Angle Merkel de Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi görüşmenin verimli geçtiği yönünde açıklama yaptı. Merkel, "İyi ve yararlı bir görüşme yaptık" açıklamasında bulundu.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson'ın katıldığı Suriye konulu Dörtlü Zirve'ye ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, liderler, görüşmede ülkeleri arasındaki geniş stratejik, ekonomik ve savunma ortaklıklarını ele alırken, bu ilişkilerin NATO üzerinden de olmak üzere daha da derinleştirilmesinin önemini kabul etti.

Liderler, Suriye'de sınır ötesi de dahil olmak üzere insani erişimin sağlanması ve Suriye'nin kuzeydoğusuna yardımların ulaştırılmasının temelini Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılacak bir ihtiyaç değerlendirmesinin oluşturması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Mültecilerin güvenli, gönüllü ve sürdürülebilir bir şekilde geri dönüşlerinin koşullarını oluşturmak için çalışacaklarını ve terörün her türlüsüne karşı mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyleyen liderler ayrıca, İdlib dahil Suriye'deki sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması gerektiği konusunda anlaştı.

Anayasa Komitesi sürecine desteklerini yineleyen liderler, Suriye'de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılan 2254 No'lu BM kararının önemine vurgu yaptı.

Dörtlü Zirve'ye katılan liderler, Libya'da siyasi sürecin ilerletilmesi konusundaki desteklerini de yineleyerek, bu formattaki toplantıların yapılması gerektiği konusunda anlaştı.

Yorumlar