Dört belediyeye daha kayyum atandı

Haklarındaki soruşturma kapsamında görevden alınan üç belediyenin başkanının yerine kayyum atandı. Buna göre, HDP'li Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar'ın yerine Başkale Kaymakamı Asım Solak, Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç'ın yerine Özalp Kaymakamı Abdulkadir Çelik, Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan'ın yerine Kaymakam Erkan Savar ve İkiköprü Belde Belediyesine ise Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Van'da üç ilçe belediye başkanı hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında üç belediye başkanı dün gözaltına alınmıştı.

Gözaltına HDP'li Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar, Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç ve Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan görevinden uzaklaştırıldı.

Van Valiliğinde yapılan açıklamada, Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar, Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç ve Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan hakkında terör örgütü soruşturması bulunduğu kaydedildi.

HDP'li Başkale Belediye Başkanı Erkan Acar'ın hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: terör suçları kapsamında Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/6714 sayılı soruşturma ve bu soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olması ve gözaltı sürecinin devam etmesi göz önünde bulundurularak, Anayasa'nın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının 6 Aralık tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Açıklamada, Belediye Kanunu'nun 45/2 ve 46'ncı maddeleri gereği Başkale Kaymakamı Asım Solak'ın "belediye başkan vekili" olarak görevlendirildi.

Öte yandan Valilikten yapılan açıklamada, Özal Belediyesi ile ilgili olarak şöyle denildi:

"Özalp Belediye Başkanı Yakup Almaç hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak, suçu ve suçluyu kayırma' suçundan Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017/121 esas sayılı dava dosyasında yargılamanın devam ettiği, ayrıca adı geçenin Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan yürütülen 2019/6703 sayılı soruşturma dosyası kapsamında 6 Aralık'ta gözaltına alındığı ve gözaltı sürecinin devam ettiği anlaşıldı. Almaç, hakkında devam eden adli işlem süreçleri ve Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/6703 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak, Anayasanın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'nci maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığımızın 6 Aralık tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldı." denildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, Belediye Kanununun 45/2 ve 46'ncı maddeleri gereği Özalp Kaymakamı Abdulkadir Çelik'in "belediye başkan vekili" olarak görevlendirildiği açıklandı.

MURADİYE'DE GÖREVLENDİRME

Van'ın Muradiye'de de terör soruşturması kapsamında polis ekipleri tarafından gözaltına alınan HDP'li Muradiye Belediye Başkanı Yılmaz Şalan görevinden uzaklaştırıldı, Şalan'ın yerine "belediye başkan vekili" olarak Kaymakam Erkan Savar atandı.

BİR GÖREVLENDİRMEDE BATMAN'DA

Öte yandan Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı HDP'li İkiköprü Belde Belediye başkanı Osman Karabulut'ta hakkında terör soruşturması kapsamında görevden alındı. Karabulut'un yerine Valilik tarafından görevlendirme yapıldı. Valilikten yapılan açıklamada, İkiköprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut hakkındaki "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2015/294 esas sayılı dava dosyasının derdest olduğunun anlaşıldığı açıklandı. Valilik, Belediye Kanunu'nun 45. maddesi uyarınca, yine Belediye Kanunu'nun 46. maddesi kapsamında Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı'nın İkiköprü Belde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini duyurdu.

Yorumlar