Dolarda son durum, haftaya nasıl başladı

Geçen hafta, uzun aradan sonra ilk kez Türk lirası karşısında eriyerek 5.50 TL'nin altına gerileyen dolar bu haftaya da o seviyenin altında başladı.

Google Haberlere Abone ol

Son ayların gündem konularının başında gelen dolardaki hareketlilik yeni haftayla birlikte bir kez daha merak konusu oldu. Son günlerde küresel ölçekte ve Türkiye içinde yaşanan olumlu gelişmeler vesilesiyle Türk lirası karşısında değer kaybeden dolardaki düşüşün ne kadar süreceği merak konusu. Dolar/TL geçtiğimiz hafta ABD ve Çin arasında ticaret geriliminin yatışacağı beklentileri ile gelişmekte olan piyasalarda artan risk iştahına paralel geriledi. Kur cuma günü Türkiye'nin ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlardan muaf tutulabileceğine yönelik beklentilerle 5.50 seviyesinin altına indi. ABD ile Türkiye'nin bakanlara yönelik yaptırımları karşılıklı kaldırdığı haberi sonrasında 5.41 seviyelerini gördü.

Piyasalar, bugün açıklanacak olan enflasyon verisini bekliyor. İzlenen bir diğer konu ise ABD'nin İran'ın petrol ihracatını sınırlamaya yönelik bugün devreye alacağı yaptırımlarının Türkiye'yi nasıl etkileyeceği. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Washington'un İran'a ham petrol ihracatına yönelik yaptırımlarla azami baskı uygulamak istediğini ancak petrole bağımlı olan dost ve müttefik ülkelere zarar vermek istemediğini söyledi.

Dolar/TL şu dakikalarda 5.44 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 6.20 civarında seyrediyor.

Yorumlar