Dolar ihracatçıyı sevindirdi, istedikleri buydu

Amerikan dolarının TL karşısındaki yükselişi devam ederken, yükselişin en çok ihracatçıya yaradığı ortaya çıktı. Çünkü yükselişten önce ihracatçılar doların yükselmesi gerektiğini, en az 9 lira olması gerektiği konusunda açıklamalar yapmıştı.

Google Haberlere Abone ol

Dolar kuru bir kez daha rekor kırarak 9 liranın üzerine çıktı. Herkes dolardaki bu yükselişten endişe ederken buna sevinen büyük ve önemli bir kesim var. Onlar da ihracatçılar. Türk ürünlerinin dünya piyasasına ucuz gitmesini istemeyen ihracaçılar, doların 9 lira olmasından dolayı memnun. Çünkü, daha önce yaptıkları açıklamada doların 9 lira olması gerektiğini açıkça dillendirmişlerdi.

İHRACATÇILAR DOLARIN YÜKSELMESİNİ İSTEMİŞTİ

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe’ye göre Türkiye’nin ihracatta rekabetçi olabilmesi için TL’deki değer kaybı sürmeli. Gültepe’nin dolar kuru için işaret ettiği nokta ise 9 TL.

Dolar kuru, Merkez Bankası’nın perşembe günü yaptığı faiz indiriminin ardından tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. TL ayrıca sene başından beri dünyada en çok değer kaybeden para birimi konumunda.

İHKİB Başkanı Gültepe’ye göre hazırgiyim sektörünün ayakta kalması için döviz kurunun enflasyon üzerinde seyretmesi şart.

Gültepe’nin Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’a yaptığı açıklamaları şöyle: “Kurların hipertansiyon gibi fırlamasını kimse istemez. Sonuçta vücudun kimyası bozuluyor. Dolar kurunun olması gereken nokta 9 lira. Bu seviye bir yerde ihracat ve üretimi daha da destekler. Yılbaşı geliyor. Rekabet etmem, çalışanlara yüzde 20-25 zam vermem için kur 9 TL olmalı. Kur 8,75’e inerse ayakta kalma şansım yok.

Türkiye’nin artık rekabet edecek kur seviyesine gelmesi gerektiğini anlatan Gültepe şöyle devam etti: “Kur 8,85’e çıkıyor 8,30’a iniyor. Yabancı bizden daha fazla takip ediyor TL’yi. Bunu hesaplayarak alımları Türkiye’ye kaydırıyorlar. Dalga yüksek. Beyin kanaması olmadan aradaki dengenin sağlanması lazım.”


 

Yorumlar