Dolar düştükçe bazı partilerin oyları da düşüyor

Dolar kurundaki yükselişin durdurulmasından sonra yapılan ilk ankette AK Parti'nin oy oranlarında yükseliş görülürken, CHP'nin oylarında ise düşüş gözlendi.

Google Haberlere Abone ol

Dolar kurundaki dalgalanmanın istikrarar kavuşmasından sonra yapılan ilk ankette partilerin ve liderlerin oy oranları belli oldu. Yapılan ankete göre, dolar kurundaki dalgalanmanın dizginlenmesinden sonra siyasi partilerin oy oranlarında rüzgar tersine döndü. Doların yükselişiyle birlikte yükselişe geçen CHP ve İyi Parti'nin oyları, doların düşüşüyle birlikte tekrar düşüşe geçti.

Optimar’ın 20-28 Aralık tarihleri arasında 2 bin 526 kişi ile yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Doların yükselmesiyle düşüşe geçen Erdoğan'a güven, doların çakılmasıyla tekrar eski seviyesine geri döndü. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki fark da açıldı.

2021 yılının son günlerinde yapılan Optimar Araştırma anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, 'Anketlerde rüzgâr değişti" başlıklı yazısında Hilmi Daşdemir'in patronajında Optimar Araştırma tarafından yapılan son anketin sonuçlarını yazdı. İşte Selvi'nin yazısından çarpıcı bölümler...

Ekonomideki dalgalanma, siyasetin seyrini de belirliyor. Optimar’ın doların çakıldığı 20 Aralık'ta başlatıp, 28 Aralık'a kadar 2 bin 526 kişi ile yaptığı ankette göre dolar çıktıkça Erdoğan'a duyulan güven azalırken, dolar düştükçe Erdoğan'a güven artıyor. O da dövizin roket hızıyla yükseldiği dönemde kıpırdayan CHP oylarının, dövizin gerilemesiyle birlikte eski seviyesine indiği gözlendi.

Bakmayın muhalefet partilerine fatura kesip AK Parti’yi düşük göstermeye çalışan anket firmalarının çalışmasına. Optimar’ın anketinde kararsızlar dağıtıldığı takdirde partilerin oy oranı şöyle çıkıyor:

AK Parti: Yüzde 39.1

CHP: Yüzde 24

MHP: Yüzde 10.1

İYİ Parti: Yüzde 10

HDP: Yüzde 10

Doların düşüş trendine girmesi sadece ekonomik göstergeler değil, siyasi iklimin değişmesine de yol açmış. Optimar’ın kasım ayı anketinde AK Parti’nin oy oranı yüzde 37.5 çıkmıştı. Aralık anketinde ise AK Parti iki puanlık bir yükselişle 39.1’e yükselmiş.

‘Ekonomiyle ilgili sorunu hangi parti çözer’ denildiğinde, kasım ayında ankete katılanların ancak yüzde 27.88’i ‘AK Parti çözer’ demişti. ‘CHP çözer’ diyenlerin oranı ise yüzde 25.17 olmuştu. Optimar’ın 20 Aralık kararlarından sonra yaptığı araştırmada ise, ‘Ekonomiyle ilgili sorunu hangi parti çözer?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 32.3’ü AK Parti derken, CHP diyenlerin oranı gerileyerek yüzde 21.3’e düşmüş.

En beğenilen siyasetçi anketinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan açık ara birinciliğini sürdürüyor.

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 30.1

Mansur Yavaş: Yüzde 11.4

Ekrem İmamoğlu: Yüzde 8.5

Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 6.2

Meral Akşener: Yüzde 4.4

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?

Optimar, ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?’ diye sormuş. Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 30.8 olurken, ikinci sırada uzun süredir Mansur Yavaş geliyor. Yavaş diyenlerin oranı yüzde 11.6 oldu. Ekrem İmamoğlu yüzde 9.6 ile üçüncü sırada yer alırken, dördüncü sıraya yüzde 7.3’le adaya bağlı seçeneği girdi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 6.1’le beşinci sırada gelirken onu 4.1’le Meral Akşener takip etti. Abdullah Gül ise yüzde 1 oranıyla on birinci sırada yer aldı.

Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu?

Muhalefet cephesinde CHP Lideri Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığında ön plana çıktığı için, ilk olarak Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun yarıştığı seçimdeki oranları ele almak istiyorum. ‘Erdoğan’a oy veririm’ diyenlerin oranı Kılıçdaroğlu ile yarıştığında en yüksek seviyesine çıkıyor. Kılıçdaroğlu’na oy veririm diyenlerin oranı yüzde 28.4’te kalırken, Erdoğan diyenler yüzde 43’e çıkıyor. Kararsızların oranı ise yüzde 28.6 oluyor.

Erdoğan mı Ekrem İmamoğlu mu?

Cumhurbaşkanı adaylığında geri adım atmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, Erdoğan’ın karşısında yüzde 32 oranında oy alıyor. Erdoğan yüzde 41.3 alırken, kararsızların oranı yüzde 26.7’ye geriliyor.

Erdoğan mı Mansur Yavaş mı?

Muhalefette en yüksek oyu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş alıyor. Yavaş yüzde 34.8 alırken, Erdoğan yüzde 38.8 oluyor. Kararsızların oranı ise yüzde 26.4 olarak gerçekleşiyor.

Erdoğan mı Gül mü?

Abdullah Gül’ün ismi muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayları arasında yer alıyor. Peki Erdoğan ile Gül’ün yarışması durumunda sonuç ne gözüküyor? Abdullah Gül’e yüzde 24.8 oranında oy çıkarken, Erdoğan yüzde 40.2 oluyor. Kararsızların oranı ise yüzde 34’le en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Doların daha da düşeceğine inanıyorlar

Optimar, araştırmasında ekonomiye de geniş yer ayırmış. Doların düşüşü olumlu karşılanmış. Doların düşeceğine inananların oranı yüzde 41.8’e çıkarken, doların tekrar yükselişe geçeceğine inananların oranı ise yüzde 35.2 olmuş.


 

Yorumlar