Doğu Anadolu'da Bölgesi'ndeki kış

- Bölgede etkili olan kar ve tipi nedeniyle Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'deki 93 köy ve mezraya ulaşım sağlanamıyor

Google Haberlere Abone ol

VAN (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar ve tipi yüzünden Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de 93 köy ve mezraya ulaşım sağlanamıyor.

Muş Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Şah Şentürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, kar ve tipi nedeniyle il merkezi ve ilçelerinde 4 köy ve 18 mezra yolunun ulaşıma kapandığını belirtti.

Yüksek kesimlerdeki köy yollarının açılması için ekiplerin aralıksız çalıştığını ifade eden Şentürk, kapalı köy yollarını en kısa sürede ulaşıma açacaklarını aktardı.

Fırtına sonucu elektriği kesilen merkeze bağlı Üçevler grubundaki 8 köy ile 11 mezra için Mehmetçik'ten destek alan Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ (VEDAŞ) ekiplerinin Kozma Dağı bölgesine 8 saatlik zorlu yürüyüş sonrası ulaştığını aktaran Şentürk, yoğun kar yağışı ve fırtınanın zarar verdiği elektrik kablolarını onarmak amacıyla 25 kilometrelik elektrik hattında zorlu koşullarda çalışma yürüttüğünü söyledi. Şentürk, şöyle konuştu:

"Şu anda bulunduğumuz mevkide ekiplerimiz bu arızayı onardı. Grup köy yollarımıza enerjiyi vermiş durumdayız. Her zorluğa rağmen vatandaşlarımızın enerji ihtiyacını karşılamak için gereken her türlü çalışmayı zor şartlar altında da olsa yapmaktayız, arazinin ağır kış şartlarında vatandaşlarımıza enerji vermek için kar, kış demeden çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Olumsuz hava koşulları sebebiyle 3 köy 8 mezra yolunun ulaşıma kapandığı Hakkari, 30'ar köy yolunun kapandığı Bitlis ile Van'da da ekiplerin kapalı yollardaki çalışmaları aralıksız sürüyor.

Yorumlar