Diyarbakır'da 290 milyon liralık 85 proje tamamlandı

- İldeki 249 projeden yapımı tamamlanan 85 yatırımın açılışı, 1 Nisan'da Diyarbakır'da düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak - Vali Aksoy: - "Bu yatırımlar, devletimizin özellikle Diyarbakırımıza verdiği değerin önemli bir göstergesidir"

Google Haberlere Abone ol
Diyarbakır'da 290 milyon liralık 85 proje tamamlandı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da 290 milyon lira tutarındaki 85 proje hizmete açıldı.

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı açıklamada, ilde hazırlanan 249 projeden 85'inin tamamlanarak halkın hizmetine sunulduğunu söyledi.

Tamamlanan 85 projenin tutarının yaklaşık 290 milyon lira olduğunu dile getiren Aksoy, geriye kalan ve yatırım bedeli 4 milyar 849 milyon lira olan 164 projenin de öngörülen zamandan önce tamamlanması için yoğun çalışma yürüttüklerini belirtti.

Aksoy, şöyle devam etti:

"Bu yatırımlar ilimizin refah düzeyini belli bir seviyenin üzerine çıkaracak önemli yatırımlardır. Bu yatırımların yapımında başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, sayın Başbakanımıza, bakanlarımıza ve bu yatırımların ilimize kazandırılması noktasında emeği geçen herkese Diyarbakırlı vatandaşlarımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yatırımlar devletimizin özellikle Diyarbakır'ımıza verdiği değerin önemli bir göstergesidir."

- 320 konut hak sahiplerine teslim edilecek

Yapımı tamamlanan ve 1 Nisan'da Diyarbakır'da düzenlenecek törende Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılacak yatırımlardan bazıları şöyle:

"Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Kayapınar ilçesinin Üçkuyu mevkisinde 58 milyon 532 bin 950 lira olan 3 projenin içerisinde yer alan 320 konut en kısa sürede hak sahiplerine teslim edilecek.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki İçkale mevkisinde Kültürel Peyzaj Alanı İnşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi çalışması tamamlandı, en kısa sürede halkın kullanımına açılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kapsamında sertifikalı tohum eleme ilaçlama ve paketleme tesisi projesi olarak 6 firmaya yüzde 50 hibe desteği sağlandı. Bunun yanı sıra kapasite artırımı projeleri kapsamında çiftçilere destekler 96 milyon 688 bin 491 liraya ulaştı.

- 136 derslik, 500 öğrenci kapasiteli pansiyon ve 3 atölye yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca Kayapınar ilçesinde 178 derslik ve 200 öğrenci kapasiteli pansiyon, 3 atölye, Bağlar ilçesinde Bilim ve Sanat Merkezinin de bulunduğu 36 derslik, Eğil ilçesinde 40 derslik ve 300 öğrenci kapasiteli pansiyon, Bismil, Lice, Hani ve Çüngüş ilçelerinde 8'er derslikten oluşan okullar öğrencilerin kullanımına açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan yeni hizmet binası, Eğil ilçesinde atık su arıtma tesisi ve Kayapınar ilçesinde temiz hava merkezleri kurulması kapsamında 23 milyon 130 bin 772 liralık 3 proje tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

- İç kale yapıları, Ziya Gökalp Müzesinin restorasyonu tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce İç kale yapıları içerisinde bulunan jandarma binası, cezaevi, Atatürk Müzesi ile Ziya Gökalp Müzesi, Çermik Karakaya Hanı ve Çermik Saray Hamamının restorasyonu tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu, böylece 12 milyon 967 bin 725 liralık 4 proje tamamlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca gençlere yönelik Yenişehir, Ergani, Hani, Çüngüş, Dicle ve Bağlar ilçelerinde doğal çim sahaları yapım projesi kapsamında toplam 10 milyon 338 bin 550 liralık 10 proje tamamlandı.

- Yenişehir'de ASPB İl Müdürlüğü yapıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Yenişehir ilçesinde Sosyal Hizmet Merkezi ASPB İl Müdürlüğü hizmet binası yapıldı. Proje toplam 5 milyon 200 bin 772 liralık bir yatırım ile tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

Sağlık Bakanlığınca Hazro ilçesinde 10 yataklı Devlet Hastanesi yapıldı, Kulp ilçesinde de 4 diyaliz ünitesinin yapımı için 4 milyon 897 bin liralık yatırım gerçekleştirildi.

- Cazibe Merkezleri Programı

Kalkınma Bakanlığınca desteklenen Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 28 okula 21 halı saha, 11 basketbol ve voleybol sahası, 2 tenis kortu, mesleki eğitim kampüsü, 4 atölye, Eren Şahin Eronat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine laboratuvar yapıldı. Toplam 4 milyon 733 bin 452 liralık 7 proje tamamlanarak gençlerin kullanımına açıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca toplam 4 milyon 262 bin 706 liralık 3 proje tamamlandı.


Yorumlar