Diyanet, TOKİ'den devlet bankası kredisiyle ev almak caiz midir, sorusunu cevapladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, TOKİ'nin yeni sosyal konut projelerinde devlet bankalarından normal bankalar gibi kredi kullandırmasının dini açıdan sakıncaları olup olmadığı konusundaki sorulara cevap verdi.

Google Haberlere Abone ol

TOKİ tarafından başlatılan 100 bin yeni sosyal konut projesi kredi kullanımı yönünden öncekilerden farklı bir süreçle işliyor. Daha önce TOKİ'nin kendi sistemi üzerinden kredilendirme yapılırken, şimdi normal bankaların verdikleri ev kredilerine benzer bir sistemle borçlandırma yapılıyor. Doğal olarak vatandaş da bu sistemin faiz olup olmadığını, dinen caiz olup olmadığını merak ediyor. 

Konuyu merak eden vatandaşlardan birisi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva hattına, "Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?" şeklinde bir soru sordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Makamı'nın TOKİ'den ev almak ile ilgili sorusuna cevabı şu şekilde oldu:

"İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

Yorumlar