Diyanet şükür kurbanları kesecek

Diyanet İşleri Başkanlığı 1003 müftülük aracılığıyla Cuma namazlarının yeniden başlaması vesilesiyle "şükür kurbanı" keserek ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

Google Haberlere Abone ol
Diyanet şükür kurbanları kesecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma namazı öncesi her şehirde belirlenen camilerde şükür kurbanı kesme kararı kaldı. Covid-19 pandemesi dolayısıyla kapatılan camiler yarın itibariyle takrar açılırken Diyanet İşleri, ‘1003 şükür kurbanı’ kesme kararı aldı. Kurbanların ücretleri Diyanet Vakfı tarafından ödenirken karar uyarınca 81 il ve 922 ilçede bini aşkın kurban kesilmiş olacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptığı açıklamada, "Belki önümüzdeki, belki daha sonraki haftalarda Sultan Ahmet Camimizin avlusunda, meydanında cuma namazı kılacağız" dedi.

Erbaş, yarın Fatih Camisi'ndeki cuma namazını kendisinin kıldırıcağını ve aynı zamanda hutbe irat edeceğinin bilgisini vererek, şunları söyledi: 

"Yarın inşallah İstanbul'da Fatih Camisi'nde cuma namazını kılacağız. Tabii 29 Mayıs İstanbul'un fetih günü, 29 Mayıs'ın sembolü de Fatih Sultan Mehmet'tir. Onun türbesinde aynı zamanda okunan hatimlerin de duasını yapacağız. Fetih, 'açılış', 'açış' demektir. Cemaatle ve cuma namazına ara verilmiş olan camilerimizin açışılıyla sanki bu ilk cumayı Fatih Camisi'nin bahçesinde, avlusunda kılmanın daha uygun olacağı düşüncesiyle orada olacağız. Belki önümüzdeki, belki daha sonraki haftalarda Sultan Ahmet Camimizin avlusunda, meydanında cuma namazı kılmayı planlıyoruz. İnşallah yarın bütün illerimizde, ilçelerimizde müftülüklerimizin merkez camilerinde, camilerimizden ayrı kalışımız ve yeniden buluşmuş olmamızın şükrünü eda etmek için 1003 müftülüğümüz 1003 şükür kurbanı kesecek ve fakir fukara insanlara bu kurban etleri ikram edilecek. Yine ülkemizin bütün il ve ilçelerinde aynı zamanda hatim duaları da yapılacak. Türkiye Diyanet Vakfımız bu şükür kurbanı edasını organize ediyor. Vakfımızın genel merkezi ve şubeleri iş birliğiyle yarın saat 11.00'de ilimizin ve ilçemizin merkez camilerinde 1003 kurban kesilecek, inşallah fakir fukara kardeşlerimize ikram edilecek."

 

Yorumlar