Diyanet koronavirüse karşı okunacak dualar listesi

Diyanet koronavirüse karşı okunacak dualar listesi çıkararak bir vatandaşa özel olarak gönderdi. İşte koronavirüse karşı okunması tavsiye edilen dualar

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüse karşı bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hemen hemen her alanda tedbirler alınıyor. Devlet kurumlarının aldığı önlemlerin yanında vatandaşlar da kendi önlemlerini almaya çalışıyor. Önlemlerini aldıktan sonra ne yapabileceğini bazı vatandaşlar, manevi anlamda da destek ve korumak sağlamak istiyor. Bunun için salgın hastalıklara karşı okunabilecek dualar konusunda araştırmaya koyuluyor. 

Vatandaşlardan birisi Diyanet İşleri Başkanlığına koronavirüse karşı okunacak dualar konusunda soru sordu. Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Hattı da bu konuda vatandaşa yardımcı olarak bazı duaları kendisine bildirdi. Peki, koronanvirüse karşı okunacak dualar nelerdir?

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından koronavirüse karşı önerilen dualardan bazıları:

Hz. Muhammed’den nakledilen pek çok dua olduğunu hatırlatan Diyanet söz konusu duaları şöyle sıraladı:

Enes (r.a.)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.s) şöyle duâ ederdi: “Allah’ım! Alaca hastalığından, delilikten, cüzzamdan ve kötü (müzmin) hastalıklardan sana sığınırım.”

Resûlullah, torunları Hasan ve Hüseyin için (atası Hz. İbrâhim’in oğulları İsmâil ile İshak için yaptığı dua ile;) “Her tür şeytandan, haşereden, kem nazardan Allah’ın tam kelimelerine (sonsuz iradesine ve hükmüne) sığınırım.” diye dua ederdi.

Peygamber Efendimizin dualarından biri de şöyleydi: ‘Allah’ım! Verdiğin nimetlerin yokluğundan, bahşettiğin afiyetin yitip gitmesinden, ceza ve gazabının gelip çatmasından sana sığınırım.

SALGININ YAYILMASINA NEDEN OLANLAR GÜNAH İŞLER

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, koronavirüs önlemlerine de işaret ederek bulaşıcı hastalığı yayanların dinen vebal altına girmiş olacağı uyarısında bulundu: Kemik kırılması, böbrek taşı sorunları gibi bulaşıcılığı olmayan ve ilgili şahısla sınırlı olan sorunlarda, kişi kendisine yapılan tavsiyelere uyup uymamakta kendi iradesini ortaya koyabilir. Ancak bulaşıcı ve hayati sakıncası olan konularda, her fert yetkililerin verdiği direktiflere ve kurallara uymakla yükümlüdür. Bu yükümlülük kanuni olduğu kadar, ahlakın ve dinimizin gerektirdiği bir zorunluluktur. Çünkü hiçbir ferdin başka insanlara hastalık bulaştırmaya, onların hayatlarını riske atmaya hakkı yoktur. Aksine hareket edenler dinen vebal altına girmiş olurlar.

Yorumlar