"Din istismarı güvenlik meselesi haline gelmiştir"

- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: - "Din istismarı bugün sosyal boyutları aşarak bir güvenlik meselesi haline gelmiştir" - "Dinin temel kaynaklarına ve akla aykırı, gerçeklere dayanmayan söylemler, hikayeler, rüyalar üzerinden din anlatılarak vatandaşlarımızın samimi duyguları istismar edilmekte ve sömürülmektedir" - "Referansını dinden aldığını iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan FETÖ, DEAŞ ve yurt dışındaki terör örgütlerinin, Müslümanlara, birlik beraberliğimize ve geleceğimize verdiği zarar ortadadır"

Google Haberlere Abone ol

KÜTAHYA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, din istismarının bugün sosyal boyutları aşarak bir güvenlik meselesi haline geldiğini belirterek, "Dinin temel kaynaklarına ve akla aykırı, gerçeklere dayanmayan söylemler, hikayeler, rüyalar üzerinden din anlatılarak vatandaşlarımızın samimi duyguları istismar edilmekte ve sömürülmektedir." dedi.

Erbaş, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi binasının açılışında, okumayı, anlamayı, aklını kullanmayı, bilgiye sahip olmayı emreden ve tavsiye eden birçok ayeti kerime ve hadisi şeriflerin varlığını herkesin bildiğini söyledi.

Bilgi üretmeyenlerin, üretilen bilginin takipçisi hatta mahkumu olmaya mecbur kalacağını dile getiren Erbaş, şöyle konuştu:

"İslam dünyası, bilim, teknik, tıp, sosyal bilimler, dahası ilahiyat alanında bilgi üretme, bilgiyi güncelleme, değere dönüştürme ve hayata kılavuz yapma konusunda, maalesef, zamanın gerisinde kalmanın bedelini ödemektedir. Bu mesafeyi telafi etmek zorundayız. Bugün Batı merkezli bilginin, insanı ve hayatı dizayn ettiğine şahit oluyoruz. Ancak söz konusu anlayışın, insan, evren, Allah tasavvurunda var olan ciddi krizler ve paradoksların bütün insanlığı derin bir çıkmaza doğru sürüklediğini de hepimiz görüyoruz. Batı'nın teklif, hatta dikte ettiği düşünce ve davranış biçimi, insanlığın özlediği huzuru ve güveni tesis edemediği gibi, bilakis huzur ve geleceğe dair umudun daha da zayıflamasına sebep olmaktadır."

- "Yaşanan her travmanın küresel emperyalizmle ilişkisi var"

Erbaş, İslam coğrafyasında yaşanan sorunların, acıların, küresel müdahalelerle, uluslararası faktörlerin sömürgeci politikalarıyla ilgili boyutunun varlığının inkar edilemeyeceğini vurguladı.

Yaşanan her travmanın küresel emperyalizmle ilişkisi bulunduğunu ifade eden Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bu durum, sorunlarımızı tamamen harici unsurlara indirgeyerek, sorumluluklarımızı ve hatalarımızı görmezden gelmeye mazeret olamaz. Kabul edelim ki bizim ümmet olarak maalesef çok ciddi hatalarımız, zaaflarımız ve ihmallerimiz var. Din istismarı bugün sosyal boyutları aşarak bir güvenlik meselesi haline gelmiştir. Dinin temel kaynaklarına ve akla aykırı, gerçeklere dayanmayan söylemler, hikayeler, rüyalar üzerinden din anlatılarak vatandaşlarımızın samimi duyguları istismar edilmekte ve sömürülmektedir."

- "Genç nesiller olumsuz etkileniyor"

Dinin kesinlikle ticari beklentilerin, çıkar tutkusunun, popülist kaygıların aracı ve payandası haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizen Erbaş, şunları kaydetti:

"Din adına hakikatlerle bağdaşmayan söz ve davranışlardan en fazla yine Müslümanlar ve bilhassa genç nesiller olumsuz etkilenmektedir. Referansını dinden aldığını iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan FETÖ, DEAŞ ve yurt dışındaki terör örgütlerinin, Müslümanlara, birlik beraberliğimize ve geleceğimize verdiği zarar ortadadır. Doğru şekilde karşılanmayan her ihtiyacın istismara açık olduğunu bugün daha yakından görüyoruz. Yine açıkça ifade etmek gerekir ki bugün milletimizin ve bütün Müslümanların dini hayatına, insanlığın aydınlık geleceğine rehberlik etmek sorumluluğu ilahiyat, İslami ilimler fakültelerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığının üzerindedir."

Konuşmaların ardından Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi binasının açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.

Yorumlar