Dilan Dirayet Taşdemir kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Dilan Dirayet Taşdemir kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır soruları Gara'ya giden milletvekilinin kim olduğunun açıklanmasıyla birlikte sorulmaya başlandı.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara'ya giderek terör örgütünden talimat aldığını belirttiği milletvekilinin ismini ilk kez açıkladı.

Bakan Soylu, Gara'ya giden HDP'li milletvekilinin Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir olduğunu söyledi. 

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı canlı yayın programında HDP'li Dilan Dirayet Taşdemir'in Gara'ya gittiğini söyledi. Soylu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"2017’de terör örgütüne katılan biri, bir süre önce bize teslim oldu. Terör örgütlerinin korkusu, bizim bu kişilerle yaptığımız mülakatlardır. 2017’de ilk önce Nusaybin ve Kızıltepe’ye geliyor, sosyal medyadan tanıştığı birinin ikna etmesiyle birlikte terör örgütüne katılıyor. Ardından kendisine bir telefon numarası veriliyor, o da HDP eski milletvekili Hatice Kocaman’a ait.

Kocaman’ı arıyor ‘terör örgütüne katılmak istiyorum’ diyor. Kocaman’ın telefonda böyle şeyler konuşulmaz çıkışı sonrası buluşuyorlar ve gidip bir süre onunla kalıyor. Ardından terör örgütüne katılıp Gara’da eğitimlerini alıyor. En nihayetinde Gara’dan Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Gara’dan birisiyle birlikte arabaya biniyorlar. Yanındaki diyor ki 'bunu tanıdın mı?',  'Hayır tanımadım' deyince bu Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Ağrı milletvekili diyor.”

Soylu'ya yanıt veren HDP'li Taşdemir, Soylu'nun iftira attığını ileri sürerek şunları söyledi: 

"Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira  olduğunu göstereceğiz."

HDP'li vekil iddiaları kabul etmedi

 

Peki, Dilan Dirayet Taşdemir kimdir? İşte biyografisi:

Dilan Dirayet Taşdemir 18 Nisan 1982 tarihinde Ağrı'da doğdu.

Sosyolog, arkeolog, siyasetçi ve Ağrı milletvekilidir.

Mersin Üniversitesi Sosyoloji ve Arkeoloji bölümlerini bitirdikten sonra HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde kadın politikaları alanında danışmanlık yaptı.

Ulusal ve uluslararası alanda toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında görev yaptı.

HDP'li Taşdemir'in Twitter'daki son mesajı da bu...

 

Taşdemir, 1 Haziran 2016 tarihinde Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde öldürülen PKK'lı teröristin cenazesine katılmıştı.

PKK'lı terörist "Zeyra Çıra" kod adlı Antika Acar Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Köyünde toprağa verilmişti.

DBP Ağrı il genel meclis üyesi Yıldız Acar’ın kızkardeşi olan Acar'ın cenazesinde HDP-DBP’li yöneticiler de vardı. 

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in katıldı cenaze töreninde terör örgütü lehine sloganlar atılmıştı.

Acar'ın tabutu  terör örgütünün flamasının sarılıydı.  

 

Yorumlar