Devletten Mardin'e lüks konutlar

Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör örgütünün çukur ve barikatları nedeniyle yıkılan evlerine yerine lüks binalar yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

Terör mağdurları için yapılan evlerde tüm ayrıntılar düşünüldü. Mardinliler damda uyumaya alıştığı için konutlara çatı yapılmadı. Mardin'de terör nedeniyle yıkılan ve zarar gören binaları yenileyen devlet, binaları sahiplerine dağıttı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Kentsel Dönüşüm Ofisi Sorumlusu Sercan Barut, Fırat Mahallesi'nde bulunan ve etap 7 olarak bilinen bölgedeki 476 mesken, 12 ticari iş yeri ve 8 kapıcı dairesi kurasının, noter huzurunda hak sahipleri tarafından çekileceğini kaydetti.

Salonda bulunan vatandaşlara yönelik yapılan bilgilendirme açıklamasından sonra, Nusaybin noteri huzurunda hak sahipleri kuralarını çekti.

Devlet tarafından yapılan binalar, bölgenin kültür ve tarihine uyması açısından dokuyu bozmayacak tasarımlara göre inşa edildi.

Özellikle sokak ve mahalle kültürünün korunması için en ince detayların bile unutulmadığı binalar, Mardin'in kültürünü modern bir şekilde yansıtıyor.

Nusaybinlilerin damda uyumaya alıştığı için, yeni konutlara çatı yapılmadı.

Evler 200 metrekare ve geniş balkolu olarak tasarlandı.

Yorumlar