Denizdeki havalimanı ilçenin kaderini değiştirdi

- Avrupa'nın deniz dolgu ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın hizmete açılmasıyla birçok yatırıma ev sahipliği yapan Ordu'nun Gülyalı ilçesinin tanınırlığının artması, arsa ve ev fiyatlarına da yansıdı - Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: - "Daha önce bu ilçe sadece balıkçılıkla anılırdı. Şimdi devasa projelerle anılıyor. Önümüzdeki günlerde yurt dışı uçuşları da başlayacak ve Gülyalı, yabancı turistlerin de en çok uğradığı ilçe olacak" - Gülyalı Belediye Başkanı Şen: - "Havalimanı açıldıktan sonra 1 dönüm arsasına 1 milyon lira isteyen ilçe sakinlerimiz var" - Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yüce: - "İl dışından bir kişi konut ya da arsa almak için geldiğinde ilk olarak Gülyalı ilçesini soruyor. O bölgeden arsa ya da konut almak istiyor"

Google Haberlere Abone ol
Denizdeki havalimanı ilçenin kaderini değiştirdi

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Avrupa ve Türkiye'nin denize dolgu ilk havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu'nun en küçük ilçesi olan Gülyalı'ya ilgiye artırdı.

Temeli 2011'de atılan Türkiye'nin önemli prestij projelerinden Ordu-Giresun Havalimanı, 22 Mayıs 2015'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla hizmete açıldı.

Deniz doldurularak inşa edilmesi bakımından dikkatleri çeken havalimanıyla hareketlenen Gülyalı, ardından birçok yatırıma da ev sahipliği yaparak artık yalnızla balıkçılıkla anılan bir ilçe olmaktan uzaklaştı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de en şanslı ilçelerin başında Gülyalı'nın geldiğini belirterek, Gülyalı'nın denize dolgu havalimanı, çikolata parkı, yüksekokulu ve butik otelleriyle Türkiye'de yatırımlarla şahlanan, şanslı ilçelerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin prestij projelerinden biri olan havalimanının bölgeye kazandırılmasının ardından yaklaşık 10 milyon lira maliyetli, 65 dönüm arazi üzerine inşa edilen "Çikolata Park" projesinin hayata geçirildiğine dikkati çeken Yılmaz, yaklaşık 15 yıl Gülyalı'nın çöpünün döküldüğü alana Türkiye'nin en güzel projelerinden birini uyguladıklarını, projenin yüzde 60 seviyesine geldiğini dile getirdi.

-"3 bin kişilik nüfus hareketi sağlanacak"

Yılmaz, iş adamı Velittin Küçük tarafından yaptırılan ve 12 milyon liraya mal olacak Gülyalı Turizm Otelcilik Fakültesinin de Ordu Üniversitesine kazandırılacağını ifade ederek, inşaatı süren fakültenin gelecek eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesinin planlandığını, fakültenin açılmasıyla ilçede yaklaşık 3 bin kişilik nüfus hareketi sağlanacağını kaydetti.

Ordu'nun en küçük ilçesi olan Gülyalı'nın son bir yılda kaderinin adeta değiştiğini vurgulayan Yılmaz, "Gülyalı denince akla deniz üzerine kurulan havalimanı geliyor, çikolata park projesi geliyor. Daha önce bu ilçe sadece balıkçılıkla anılırdı. Şimdi devasa projelerle anılıyor. İnşallah Gülyalı değerine değer katacak. Önümüzdeki günlerde yurt dışı uçuşları da başlayacak ve Gülyalı, yabancı turistlerin de en çok uğradığı ilçe olacak." diye konuştu.

Yılmaz, yatırımların ilçedeki arsa fiyatlarını artırdığına işaret ederek, arsa sahiplerinden, ilçeye daha fazla yatırım gelmesi için fiyatları makul seviyeye çekmesini istedi.

- "Fiyatları düşürün, aksi durumda yatırımcıları kaçırmış olacağız"

Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen ise Gülyalı ilçesinin birkaç yıl önce isminin bile bilinmediğini ancak son yıllarda adı en çok duyulan ilçe olduğunu söyledi.

İlçedeki değişim ve gelişimin havalimanıyla başladığını kaydeden Şen, "Özellikle havalimanının açılmasının ardından arsa fiyatları katlanarak arttı. Havalimanı açıldıktan sonra 1 dönüm arsasına 1 milyon lira isteyen ilçe sakinlerimiz var. Vatandaşlarımızın çoğu arsa fiyatlarının daha da artmasını beklediğinden satış yapmıyor. Arsalara talep var ancak şimdilik satan yok." ifadesini kullandı.

Şen, özellikle havalimanına yakın yol güzergahındaki arsaların çok pahalı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Buralara yatırımcı iş adamları tarafından lokanta, dinlenme tesisleri ya da otel yapımı için talepler oluyor ancak bölge halkı fiyatların daha da artacağı inancıyla kendilerine verilen teklifi kabul etmiyor. Bütün arsa sahiplerine sesleniyorum. İlçemize gelecek özel yatırımcılarının önünü açmak için fiyatları biraz düşürün. Aksi durumda yatırımcıları kaçırmış olacağız."

Talip Şen, arsa fiyatlarının yanı sıra ilçedeki konut fiyatlarının da arttığına dikkati çekerek, daha önce site içinde 200 liradan alıcı bulan dairelerin artık 350-400 liradan satışa sunulduğunu dile getirdi.

- Havalimanının gayrimenkul piyasasına etkisi

Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, kent genelinde arsa ve konut fiyatların aşırı arttığını ifade ederek, il dışından bir kişi konut ya da arsa almak için geldiğinde ilk olarak Gülyalı ilçesini sorduğunu, o bölgeden arsa ya da konut almak istediğini söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı'nın gayrimenkul piyasasını etkileyen en önemli faktör olduğuna vurgu yapan Yüce, "Bu konuda sevinen ve kar eden kesimler de zarar eden ve üzülenler de oldu. Ordu, hem denizi hem de yeşilinin bulunması nedeniyle zaten ilgi gören yerlerin başında geliyordu. Şimdi buna havalimanı faktörü de eklenince fiyatlar aşırı derecede arttı." dedi.

Yüce, artışın bu yıl 2015'e oranla durağanlaştığını ancak hala satış için fiyatların artmasını bekleyen arsa ve konut sahipleri olduğu sözlerine ekledi.

Yorumlar