"Cumhurbaşkanlığı sisteminde erken seçim yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından erken seçim konusunda açıklamalarda bulundu. Seçimlerin olmayacağını vurgulayan Erdoğan, herkesin planını buna göre yapmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol
"Cumhurbaşkanlığı sisteminde erken seçim yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından basının karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in sık sık dile getirdiği "erken seçim" çağrıları üzerine net bir tavır ortaya koyan Erdoğan, erken seçime kapıları kapattığını belirtti.

"MİLLETİMİZ SON SÖZÜNÜ SÖYLEDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “14-28 Mayıs'ta yasama ve yürütmede son sözünü söyleyen milletimiz, 31 Mart'ta da yerel yönetimlerde kimleri başında görmek istediğini belirtmiştir. Seçimler elbette demokrasinin bayramı, şölen günüdür. Tarihimizde sandıkta tezahür eden iradeyi yok sayanların olduğu da ülkemizin bir gerçeğidir. Kimi zaman sandığın itibarına gölge düşürerek yaptılar, kimi zaman seçmene hürmetsizlik ederek yaptılar.”

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ERKEN SEÇİM YOKTUR"

Erdoğan, son dönemde seçim iradesinin yok sayılma çabalarının tekrar ortaya çıktığını belirterek, erken seçim tartışmalarının muhalefet cephesindeki iç çatışmaların bir yansıması olduğunu ifade etti. “Cumhurbaşkanlığı sisteminde erken seçim yoktur. Bunun yerinde seçimlerin yenilenmesi kararı alınması vardır. Hiçbir temeli olmayan bu tarz sahte gündemlerle muhalefet kendi içindeki bilek güreşini perdelemeye çalışmaktadır.” dedi.

"HERKES PLANINI BUNA GÖRE YAPSIN"

Erdoğan, Türkiye'nin son bir yılını seçim gündemiyle geçirdiğini, bölgede her gün yeni krizler ve çatışmaların patlak verdiğini, dünyanın belirsizlikler içinde olduğunu vurgulayarak, ülkenin çözülmesi gereken meselelerinin olduğunu söyledi. Bu şartlar altında erken seçim tartışmalarının doğru olmadığını belirtti. “İş dünyasından siyasetçisine, esnafından memuruna, ev hanımından öğrencisine kadar herkes planını programını buna göre yapmalıdır. Fuzuli gündemlerin peşine takılmadan milletin emanetini vermeye gayret edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'DAN MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Erdoğan, konuşmasının devamında muhalefeti eleştirerek, “Biz sadece ve sadece işimize odaklanıyoruz. Türkiye son 1 yılını seçim gündemiyle geçirmişken, bölgemizde her gün yeni bir kriz, çatışma patlak verirken, dünya belirsiz girdabında sürüklenirken, ülkemizin ve milletimizin çözülmesi gereken meselesi var iken, sırf eski ve yeni takım arkadaşlarına çalım atmak için bu tür şartlara meyledilmesini doğru bulmuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, erken seçim tartışmalarına son noktayı koydu ve Türkiye'nin önündeki önemli sorunlara odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar