Cumhurbaşkanından "sokak köpekleri" talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokak köpekleri konusunda kurmaylarına talimat verdiği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanından "sokak köpekleri" talimatı

Türkiye'de başıboş köpeklerin sebep olduğu yaralanma ve ölüm olayları gündemde yerini korurken, vatandaşlardan gelen şikayetlerin AK Parti'de düzenlenen sokak hayvanları zirvesinde ele alındığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bakan ve bürokratlardan sokak köpekleri hakkında bilgi aldığı ve kurmaylarına "Daha ne bekliyorsunuz, adım atın, çok şikayet alıyoruz" diye kızdığı iddia edildi.

AK PARTİ'DE SOKAK HAYVANLARI ZİRVESİ

Sokak hayvanları konusu, AK Parti'nin yaptığı zirvede geniş bir şekilde tartışıldı. İngiltere, İtalya ve Portekiz'de uygulanan "Sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının acısız bir şekilde uyutulması" yönteminin gündeme geldiği öne sürüldü.

Sokak köpeklerinin aynı anda kısırlaştırılmasının mümkün olmadığı, yeterli barınak bulunmadığı ve maliyetlerin çok yüksek olduğu belirtildi.

ÇALIŞMALARIN AŞAMALI SÜRDÜRÜLMESİ

Zirvede, her ilde barınakların kapasitesine göre çalışmaların aşamalı sürdürülmesinin en doğru yol olduğu aktarıldı. Etap etap kısırlaştırma ve aşılama yapılması, köpeklerin sahiplendirilmesi için belli bir süre verilmesi, bu sürenin sonunda sahiplendirilmeyen hayvanların uyutulması önerisi gündeme geldi.

3 ÜLKEDEKİ SİSTEMİN ESAS ALINMASI

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan'ın aktardığına göre, çalışmalar sırasında dünya örneklerinin incelendiği ve İngiltere, İtalya ve Portekiz'deki "Sahiplenilmeyen sokak hayvanlarının acısız bir şekilde uyutulması" sisteminin esas alınacağı iddia edildi.

İTALYA'DAKİ UYGULAMA

İtalya, hayvanların sahipsiz kalmaması, kötü muamele görmemesi, kısırlaştırılması, yeniden sahiplendirilene kadar barınaklarda bakılması, hayvanların deneysel testlerde kullanılmasının yasaklanması ve sadece tedavi edilemeyenlerin uyutulması için 1991'de 9 maddeden oluşan 281 numaralı yasayı çıkardı. Bu yasa ve sonrasında yapılan ek düzenlemelerle, hayvanlara kötü muamelede bulunanlar, 3 aydan 18 aya kadar hapis cezası ya da 5 bin ile 30 bin euro arasında para cezasına çarptırılıyor.

UYUTULMA YÖNTEMİ GÜNDEMDE

Sokak köpekleri sorununun çözümü için tartışılan yöntemler arasında, sahiplenilmeyen hayvanların acısız bir şekilde uyutulması fikri de bulunuyor. Bu uygulamanın hayata geçip geçmeyeceği ise zamanla belli olacak.

Vatandaşlardan gelen şikayetler, sokak köpekleriyle ilgili yapılacak düzenlemelerin temel gerekçesi olarak gösteriliyor. Başıboş köpeklerin sebep olduğu olaylar ve bu olayların yarattığı tepkiler, hükümetin harekete geçmesini zorunlu kılıyor.

Yorumlar