Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rejim Şubat sonuna kadar İdlib'den çekilmezse gereği yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Gündeminde İdlib'de yaşananlar bulunan Erdoğan, Türkiye'nin Adana Mutabakatı'ndan doğan haklarını kullanacağını söyledi. Erdoğan, Esed rejiminin İdlib'den çekilmesi için süre tanıyarak, çekilmemesi halinde gereğinin yapılacağını söyledi

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Gündeminde İdlib'de yaşananlar bulunan Erdoğan, Türkiye'nin Adana Mutabakatı'ndan doğan haklarını kullanacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Türkiye her ne yapacaksa bunu hiçbir masumun canına, malına zarar gelmeden yapma prensibi ile hareket ediyor. Medeniyetimizin ve kültürümüzün bize gösterdiği yol zalimin başını ezmek, mazluma sahip çıkmaktır." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rejimin şubat ayı içinde gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde Türkiye'nin bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacağını belirtti.

"Rejimin ihlalleri mukabil şekilde cevaplandırılacak"

Erdoğan, "Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır." şeklinde konuştu.

"Askerimize yapılan her saldırı misliyle cevaplandırılacak"

Erdoğan, şunları kaydetti: "TSK'nın hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuzda tüm hareket bölgelerimizde ve İdlib'de serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir. Askerlerimize ve birlikte çalıştığımız dost unsurlara yapılan her saldırı kaynağın aidiyetine bakılmaksızın ve herhangi bir ikaz yapılmaksızın misliyle cevaplandırılacaktır."

"Bizim hiçbir ülkeyle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok"

"Madem İdlib bölgesindeki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor, öyleyse bunu bizzat yapma hakkımızı kullanmamıza kimse itiraz edemez." diyen Erdoğan, "Bizim hiçbir müttefikimizle, hiçbir dostumuzla, hiçbir ülkeyle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz, amacımız, derdimiz söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onların derdi, 'biz PYD, YPG'yi yani PKK'yı nasıl fazla silahlandırırız, öyle silahlandıralım ki bunlar Türkiye'ye karşı orada ayakta durabilsinler.' Dertleri bu." dedi.

"Rusya'dan tek beklentimiz Suriye'deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlaması"

Erdoğan, Rusya'dan tek beklentilerinin Suriye'deki hassasiyetlerini daha iyi anlaması olduğunu söyledi.

Detaylar Geliyor...

Yorumlar