Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbecileri Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz

Erdoğan, Özgürlük ve Demokrasi Adası'nda düzenlenen sempozyumda 27 Mayıs darbesi ve darbeciler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
"Darbecileri Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özgürlük ve Demokrasi Adası'nda düzenlenen Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu'nda konuştu. Konuşmasında, 27 Mayıs darbesinin yıl dönümü münasebetiyle dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, 27 Mayıs darbesi ve darbeciler hakkında sert ifadeler kullandı.

"YASSIADA'DA İŞKENCEYE MARUZ KALANLAR ŞEHİT OLARAK YAZILDI"

Erdoğan, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: "Türlü baskılara, işkenceye hakarete maruz kalan devlet adamlarımız isimlerini şehit olarak yazdırdı. Eski adı ile Yassıada'yı, milletin ifadesi ile yaslı adayı hüzün adasına dönüştürenleri de nefretle anıyoruz. Darbecileri unutmayacağız, affetmeyeceğiz. Darbeye zemin hazırlayanları, üniversite öğrencilerini kışkırtanları, sözde hukukçuları unutmayacağız."

"TÜRKİYE YÜZYILI ANAYASASI'NIN KONUŞULMASI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı Anayasası'nı konuşmak üzere düzenlenen sempozyumun önemine değinerek, "Bizleri buluşturan 2 nolu baromuzu tebrik ediyorum. Yeni Türkiye'nin sembollerinden olan adada düzenlenen sempozyum hayırlara vesile olsun. 27 Mayıs'ta yargı tiyatrosu ile idam edilen Adnan Menderesi rahmetle, minnetle yad ediyorum," dedi.

"6-7 EYLÜL OLAYLARI İLE START DÜĞMESİNE BASILDI"

27 Mayıs darbesinin bir provokasyonun sonucu olduğunu belirten Erdoğan, "Hukuk cinayeti yaşatanları asla bağışlamayacağız. 27 Mayıs bir provokasyonun sonucudur. İlk kez bir parti milletin iradesi ile iktidara gelmişti. Ülkemizde bir kalkınma hamlesine vesile olmuştu. Menderes Türkiye'ye büyük hizmetler kazandırmıştır. Ezanın aslına uygun okunmasından imam hatip okullarının açılmasına kadar büyük işlere imza atıldı. Bu çalışmalar imtiyazlı azınlığı rahatsız etti. Start düğmesine 6-7 Eylül olayları ile basılmıştır," ifadelerini kullandı.

"YASSIADA'NIN SEÇİLMESİ TESADÜF DEĞİL"

Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada'nın seçilmesinin tesadüf olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Güya büyük taarruz adı verilen propaganda savaşı ile Menderes düşmanlaştırıldı. Manşetlerle Menderes hedef alındı. Tahkikat komisyonu bahane edilerek ihtilal meşru haktır diyerek darbeye davetiye çıkarıldı. Nasıl darbeye bir günde karar verilmedi ise Yassıada'da alınan hiçbir karar da tesadüf değildir. Burası özellikle seçilmiştir. Sivil siyaset için Yassıada'nın ibret kaynağı olması arzulandı," şeklinde konuştu.

"MENDERES VE İKİ ARKADAŞINI BUNUN İÇİN ASTILAR"

Siyasetçilere haddinizi bilin mesajı verilmek istendiğini belirten Erdoğan, "Burada Menderes ve yol arkadaşları değil 14 Mayıs yargılanmıştır. Mahkum edilen milletin özgür iradesidir. Bu ülkede iktidar gücünün kimde olduğu milletin hafızasına kanla yazılmak istendi. Milli iradeye darbe hançerini bunun için vurdular. Siyasetçileri örselediler. Masum insanların onuruyla bunun için oynadılar. Menderes ve iki arkadaşını bunun için astılar. Yıllarca 27 Mayıs'ı hürriyet ve anayasa bayramı olarak bunun için kutladılar," dedi.

"15 TEMMUZ'DA GÖZLERİNİ KARARTTILAR"

Türk siyasetinin özgüvensizlik girdabından bir türlü kurtulamadığını belirten Erdoğan, "Aynı senaryo birkaç kez yeniden tedavüle konuldu. 22 yılda defalarca sahnelenmeye çalışıldı. En fazla darbe girişimine maruz kalan hükümetiz. 22 yıl boyunca her yolu denediler. Ordu göreve pankartları ile darbe çağrısı yaptılar. Cumhuriyet mitingleri ile belli hassasiyetleri kaşımaya çalıştılar. Seçilmiş iktidarı alaşağı etmeye kalktılar. Sokakları terörize etmek istediler. Kanlı terör eylemleri ile millet ile devlet arasına nifak sokamaya çalıştılar. 15 Temmuz'da doğrudan şahsımızı, aziz milletimizin kendisini hedef alacak kadar gözlerini kararttılar. Bunların dışında gizli, açık pek çok teşebbüs oldu. Ne kadar vesayet aparatı varsa üzerimize saldılar, sapasağlam olduğumuz yerde durduk," ifadelerini kullandı.

"DARBE SUÇUNUN CEZASIZ KALMAYACAĞINI ORTAYA KOYDUK"

Siyasete operasyon çekilemeyeceğini, milli iradenin teslim alınamayacağını vesayet heveslilerine net bir şekilde gösterdiklerini belirten Erdoğan, "Tarihi nitelikteki reformlarla demokrasimizin standartlarını yükselttik. Milli iradenin hâkimiyetini perçinledik. Darbe suçunun cezasız kalmayacağını ortaya koyduk," dedi.

"SANDIK DIŞINDA YOL ARAYANLAR..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin çizdiği rotadan sapmayan bir iktidar olarak bugüne kadar alnımız ak şekilde geldiklerini belirterek, "Demokrasi mücadelesi bu müdahalelere rağmen kararlılıkla ilerledi. Eşsiz kazanımların gerisinde böyle çetin mücadeleler var. Bu ülkede artık darbeler ve muhtıralar dönemi bitmiştir. Bu ülkede fezlekeler, iddianameler, tetikçiler üzerinden siyaset mühendisliği yapıldığı günler sona erdi. Sandık dışında yol arayanlar bu ülkede artık başarılı olamazlar. Demokrasimize kimsenin pusu kurmasına izin vermeyiz. Kim kanunun hukukun dışına çıkarsa bizi, milletimizi bulur. Türkiye'de egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Milli irade üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Yeni anayasa ile bu kazanımları daha da öteye taşımayı hedefliyoruz," ifadelerini kullandı.

"DEMOKRASİMİZE NEFES ALDIRACAK ADIMLAR ATTIK"

Yeni anayasa çalışmaları hakkında da bilgi veren Erdoğan, "Yeni anayasayı uzun süredir dile getiriyoruz. Neyi murad ettiğimizi kamuoyu ile paylaştık. Anayasa normlar hiyerarşisinin tepesinde yer alır. 61 Anayasası ve 82 Anayasası hazırlanma sürecinde milletin iradesi tecelli etmedi. Milletimiz evet oyunu darbecilerin ülkenin başından bir an önce gitmesi için vermiştir. 61 anayasası 27 Mayıs rejimini kurumsallaştırmıştır. Anayasa değişiklikleri ile 367 ucubesinin önüne geçtik, demokrasimize rahat nefes aldıracak adımlar attık. Bunların yeterli olmadığını biliyoruz," şeklinde konuştu.

"MİLLİ BİR ÖDEV OLDUĞUNA İNANIYORUM"

Uzlaşma aranmadan yapılan anayasaların doğumundan öte sakat olduğunu belirten Erdoğan, "Yakın siyasi tarihimizde bunun örnekleri bulunuyor. Tartışmalardan yargıdaki gerilime kadar karşılaştık. Devlet ile vatandaş arasındaki ilişkiyi zehirleyen sebebin aynı olduğunu görüyoruz. Artık bazı gerçekleri kabullenmemiz gerekiyor. Elitlerin uzlaşısını yansıtan mevcut anayasa ile devam edemeyiz. Bu utancı milletimize daha fazla yaşatamayız. Meclis'imiz yeni anayasa yapacak olgunluğa, kudrete sahiptir. Milli bir ödev olduğuna inanıyorum," dedi.

Yorumlar