Çorlu Tren Kazasında ihmaller tek tek sıralandı

Çorlu tren kazası davasında yetkililerin ihmalleri tek tek sıralandı. Sanıklara verilen cezaların gerekçeleri de açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
Çorlu Tren Kazasında ihmaller tek tek sıralandı

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 2018 yılında meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası davasında gerekçeli karar açıklandı. Karar 370 sayfadan oluşuyor ve dört sanığın tutuklandığı davada sanıkların kusur ve ihmalleri detaylı bir şekilde sıralandı.

8 Temmuz 2018'de Edirne'den İstanbul'a gitmekte olan ve içinde 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Kazada 7'si çocuk olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetti ve 219 kişi yaralandı.

SANIKLAR VE İDDİALAR

Kazada kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde müdür olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçlarından 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU VE SAVCILIĞIN DEĞERLENDİRMESİ

Sanıkların tutuksuz yargılandığı dava devam ederken, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı alınan yeni bilirkişi raporunun ardından soruşturmayı genişletti. Savcılık, kazanın hava durumunun takip edilmemesi, demir yolu hattının olumsuz hava koşullarında özel olarak muayene edilmemesi, menfez ve çevresindeki hat kesiminin gerekli bakımlarının yapılmaması, kaza yeri menfezinin İstanbul yönündeki büzün tıkalı olması gibi nedenlerle meydana geldiği sonucuna vardı. Bu kapsamda, 9 görevli hakkında taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçlarından dava açıldı.

TCDD’NİN BİRİMLERİ ASLİ KUSURLU BULUNDU

Davanın bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ek raporda, TCDD'nin ilgili birimlerinin asli kusurlu olduğu belirtildi. Raporda, ulaştırma ve yapı mühendisliği bölümünde kaza nedenleri arasında menfezin hidrolik ve kanat duvarlarının yetersizliği, balast tabakası altındaki koruma tabakasının eksikliği, balast tutucu duvarların eksikliği gibi faktörler sıralandı.

SANIKLARA VERİLEN CEZALAR

karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkları bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçlarından cezalandırdı. Bazı sanıklar için sicil kaydı takdiri indirimi uygulandı. Verilen cezalar şu şekildedir:

Nihat Aslan (TCDD 1'inci Bölge Müdürü): 15 yıl

Levent Meriçli (Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı): 9 yıl 2 ay

Mümin Karasu (Bölge Bakım Servis Müdürü): 17 yıl 6 ay

Nizamettin Aras (Altyapıdan Sorumlu 1'inci Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı): 8 yıl 4 ay

Tevfik Baran Önder (Mühendis): 10 yıl

Turgut Kurt (Demir Yolu Bakım Müdürü): 16 yıl 3 ay

Deniz Parlak (Mühendis): 9 yıl 2 ay

Kubilay Başkaya (Mühendis): 9 yıl 2 ay

Özkan Polat (Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi): 13 yıl 9 ay

Sanıklardan Levent Kaytan, Burhan Ortancıl, Çetin Yıldırım ve Celalettin Çabuk hakkında beraat kararı verildi. Ayrıca, Mümin Karasu, Nihat Aslan, Turgut Kurt ve Özkan Polat hakkında tutuklama kararı verildi.

HER SANIĞIN CEZAİ SORUMLULUĞU AYRI DEĞERLENDİRİLDİ

Mahkeme, 370 sayfalık gerekçeli kararda yaralılar, ölenlerin yakınları, görgü tanıkları ve sanıkların ifadelerine de yer verdi. Kararda, her bir sanığın cezai sorumluluğunun ayrı ayrı değerlendirildiği ve sanıkların kişisel kusurlarının dikkate alındığı vurgulandı. Mahkumiyet kararları verilen sanıkların tamamının "asli kusurlu" bulunduğu belirtilirken, beraat eden sanıkların ise kusursuz oldukları ifade edildi.

GÖREVLERİNE KARŞI KAYITSIZLIK GÖSTERDİLER

Kararda, TCDD 1'inci Bölge Müdürü Nihat Aslan hakkında, kendisinin görev süresi içerisinde kazalı hat kesimine yakın yerlerde benzer nitelikte bir kaza olmamasına rağmen görevlerine karşı kayıtsızlık göstererek zararlı neticeyi kabullendiği belirtildi. Ayrıca, diğer sanıkların da dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davrandıkları ve meydana gelen kazadan dolayı bilinçli taksirle asli kusurlu olarak sorumlu oldukları sonucuna varıldı.

HAVA DURUMUNU TAKİP ETMEDİLER

Özellikle, Özkan Polat ve Turgut Kurt hakkında verilen kararlarda, hava durumunu takip etmeyerek hattın özel kontrolünü sağlamadıkları ve bu nedenle dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davrandıkları ifade edildi.

Yorumlar