CNR Games Week uçak korkusunu bitiriyor

İSTANBUL (AA) - CNR EXPO Yeşilköy'de devam eden Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul'da ilk kez sergilenen VR Uçuş Fobisi Uygulaması AvioVR, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.CNR Holding'ten yapılan açıklamaya...

Google Haberlere Abone ol
CNR Games Week uçak korkusunu bitiriyor

İSTANBUL (AA) - CNR EXPO Yeşilköy'de devam eden Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul'da ilk kez sergilenen VR Uçuş Fobisi Uygulaması AvioVR, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

CNR Holding'ten yapılan açıklamaya göre, Red Horizon firması tarafından geliştirilen AvioVR, gerçekçi bir havaalanı ve uçuş deneyimi yaşatarak, katılımcıların uzman psikologlar eşliğinde, 2 gün içerisinde uçuş korkularını yenmelerine imkan sağlayan bir sanal gerçeklik uygulaması olarak öne çıkıyor.

Uygulamanın geliştiricilerinden Merve Yaman Özer’in verdiği bilgiye göre, Ar-Ge aşamasında olan uygulama ile 6-8 saatte uçak korkusu sona eriyor.

Tekil veya 4 kişilik gruplar halinde yapılan terapilerde katılımcılara, gerçeğe en yakın görüntü, ses ve animasyon efektleri ile havaalanında bilet alma, güvenlikten geçme, uçağa binme, uçak kalkışı, türbülans ve gök gürültüsü gibi zorlu hava koşullarında uçuş, gece uçuşu, gündüz uçuşu, uçağın piste inişi gibi uçuş öncesi ve uçuş esnasında yaşanabilecek her türlü deneyim veriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan, dünyada hızlı iyileşme sağlayan EMDR tekniğinin işitsel uyaran kısımları da AvioVR ile entegre olarak kullanılabiliyor.

Böylece VR uygulama ile katılımcılar, uzun zamandır yaşadıkları uçuş korkusu ve kaygısı gibi sorunlarına 2 gün gibi kısa bir sürede veda ederek gerçek hayatta keyifle istedikleri yere uçabiliyor.

- Nostalji oyunlara yolculuk


CNR Games Week'te eski oyunlara meraklı olanlar da unutulmadı. Fuarın nostalji bölümünde, 30-40 yaş aralığındaki yetişkinliklerin çocukluk döneminde severek oynadığı Street Fighter, Mortal Combat, Snow Bros, Mustapha oyun karakteri nedeniyle oyun severler arasında "Mustafa oyunu" olarak bilinan Cadillac and Dinosaurs gibi oyunların oynandığı konsollar yer aldı. Nostalji bölümüne yetişkinlerin yanı sıra gençlerin de büyük ilgi göstermesi dikkati çekti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Retro Games Satış Sorumlusu Ömer Eslemez, 1990'ların unutulmaz oyunlarını CNR Games Week'i ziyaret edenlerle buluşturduklarını ifade etti.

Eski oyunların paylaşımcılık özelliği bulunduğunu kaydeden Eslemez, "Bu oyunlar son dönemdeki oyunlarda olduğu gibi insanlara yenme ya da finali görme hırsı vermiyor. Eski oyunlar paylaşmayı öğretir. Örneğin jetonun biterse yanındakinden alırsın ya da iki kişi ile oyunu oynarsın. Bu oyunlarda birinci yok ve çok sayıda oyuncu var." yorumunu yaptı.

Yorumlar