Clinton'ın başkan yardımcısı adayı Kaine

- Demokrat Partinin muhtemel başkan adayı Clinton, başkan yardımcısı adayının Virginia Senatörü Kaine olduğunu duyurdu

Google Haberlere Abone ol
Clinton'ın başkan yardımcısı adayı Kaine

WASHINGTON (AA) - ABD'de Demokrat Partinin muhtemel başkan adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, başkan yardımcısı adayının Virginia Senatörü Tim Kaine olduğunu açıkladı.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimleri için geri sayım sürüyor.

Demokrat Partinin muhtemel başkan adayı Clinton, Twitter hesabından başkan yardımcısı adayıyla ilgili açıklama yaptı.

Philadelphia'da 25 Temmuz Pazartesi günü başlayacak Demokrat Parti kongresi öncesi Clinton, Virginia Senatörü Kaine'in başkan yardımcısı adaylığını, "Hayatını başkaları için mücadele etmeye adamış biri olan Tim Kaine'in takım arkadaşım olduğunu açıklamaktan heyecan duyuyorum." ifadesiyle duyurdu.

Kaine de kısa bir süre sonra yine Twitter'daki hesabından, "Şimdi Hillary ile telefonda konuştum. Onun takım arkadaşı olmaktan onur duyarım. Yarın Miami'deki mitingi sabırsızlıkla bekliyorum." cevabını yazdı.

Clinton, yarın Miami'de gerçekleştirilecek mitinginde, Kaine'i başkan yardımcısı adayı olarak seçmenlerin karşısına çıkaracak. İyi düzeyde İspanyolca bilen Kaine'in de çok sayıda Latin kökenli seçmenin yaşadığı Miami'de halka İspanyolca mesajlar vermesi bekleniyor.

- Önce Kaine'i, ardından Obama'yı aradı

Amerikan medyasında Clinton'ın önce Kaine'i aradığı, ardından da ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüşerek bilgi verdiği kaydedildi.

Daha önce Demokrat Parti Ulusal Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten Kaine, partide sevilen, deneyimli ve birikimli bir politikacı olarak tanınıyor.

Philadelphia'da 25-28 Temmuz'da yapılacak Demokrat Parti kongresinde, partinin kesin başkan adayı belli olacak. Ön seçim sürecini ilk sırada bitiren ve diğer Demokrat rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın desteğini alan Clinton'ın, kongreden partinin başkan adayı olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

- Tim Kaine

Minnesota'da 1958 yılında doğan Tim Kaine, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Virginia Valiliği görevini 2006-2010 yıllarında yürüten Kaine, 2012'de Virginia Senatörü olarak ABD Kongresi'ne girdi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Silahlı Hizmetler Komitesi'nde etkin mesai yapan evli ve 3 çocuk babası Kaine, 2009-2011 yıllarında Demokrat Parti Ulusal Komitesi Başkanı olarak görev yaptı.

Sadece Virginia'da değil, parti tabanının genelinde sevilen Kaine, avukatlık kimliğinin de etkisiyle güçlü mesajlar verebilen, iyi düzeydeki İspanyolcasıyla Latin oylarını cezbedebilecek, silah kontrolü gibi konularda da ulusal figür haline gelmiş bir politikacı olarak görülüyor.

Yorumlar