Çin'den Filistin Devleti'ne tam destek

Çin, bağımsız bir Filistin Devleti'ni desteklediklerini açıklayarak maddi yardımlarda da bulunacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
Çin'den Filistin Devleti'ne tam destek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına tam destek verdiklerini duyurdu. Cinping, bu kapsamda Birleşmiş Milletler'e bağlı Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağış yapacaklarını açıkladı. Ayrıca, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üye olma talebinin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

GAZZE'DEKİ SALDIRILAR VE ULUSLARARASI TEPKİLER

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının yedinci ayı geride bırakmasıyla binlerce masum sivil hayatını kaybetti. Dünya kamuoyu Gazze halkına destek açıklamaları yaparken, birçok Batılı devlet Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıma kararı alarak önemli adımlar attı. Son olarak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin'in tam egemenlik sahibi bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını ve Filistinlilerin Birleşmiş Milletler'e tam üye devlet olma taleplerini desteklediğini ifade etti.

ÇİN'DEN "İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM" ÇAĞRISI

Çin Lideri Şi Cinping, Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Konferansı'nda konuştu. Konuşmasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları gündemindeydi. Bölgede iki devletli çözüm çağrısı yapan Şi Cinping, Çin'in Gazze'deki insani krizin hafifletilmesine destek vermeye devam edeceğini belirtti.

"BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASINI DESTEKLİYORUZ"

Şi, "Tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz. Bağımsız Filistin devletinin BM'ye tam üyelik talebi yerine getirilmeli" ifadelerini kullanarak, bölgedeki çatışmaların ardından yeniden yapılanmaya destek verme fikrini benimsediklerini söyledi. Bölgeye maddi destek sağlanacağını da belirten Şi, Gazze'ye yönelik acil insani yardıma destek olarak Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağışlayacaklarını açıkladı.

ÇİN-ARAP ZİRVESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAKLAR

Çin, 2026 yılında gerçekleşecek ikinci Çin-Arap Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Bu zirvenin, Çin'in Arap dünyasıyla olan ilişkilerini daha da güçlendirmesi bekleniyor.

DESTEK AÇIKLAMASI ÜÇ ÜLKENİN TANIMA KARARININ ARDINDAN GELDİ

İspanya, Norveç ve İrlanda, geçtiğimiz günlerde Gazze Şeridi ve Batı Şeria da dahil olmak üzere başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'ni resmen tanıdıklarını duyurdu. Atılan bu önemli adımın ardından, Çin'in de Filistin'e destek açıklaması yapması dikkatlerden kaçmadı. Gözler şimdi diğer ülkelerin atacağı adımlara çevrildi.

Çin'in, Filistin'e verdiği destek ve yaptığı bağış açıklaması, uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı. Özellikle, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının artarak devam ettiği bir dönemde yapılan bu açıklama, Filistin davasına olan uluslararası desteğin güçlenmesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar