Çin'den Filipinler'e aba altından sopa

Çin'den Filipinler'e "bağımsız dış politikasını sürdürme" mesajı geldi.

Google Haberlere Abone ol

Çin Devlet Başkanı Şi, Filipinler'de Devlet Başkanı seçilen Ferdinand Marcos Jr.'a iki ülke arasında süregelen iyi komşuluk, iş birliği ve bağımsız dış politikayı sürdürme mesajı verdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Şi, Marcos ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin tarafının yeni dönemde uluslararası ve bölgesel sorunlarda Filipinler ile stratejik iletişimi ve koordinasyonu güçlendirmeyi hedeflediğini vurguladı.

Gelişmekte olan iki ülkenin kalkınmasının iyi komşuluk ilişkilerinden ve Asya ailesi içinde karşılıklı kazanca dayalı dostane iş birliğinden geçtiğini vurgulayan Şi, "Filipinler'in bağımsız dış politika izlemeyi sürdüreceğini umuyorum." dedi.

Şi, iki ülkenin son 6 yılda iyi komşuluk ilişkilerine bağlı kaldığını, ortak kalkınma hedefiyle kapsamlı stratejik iş birliği ilişkisi kurduğunu belirterek, "Olgular gösterdi ki; Çin-Filipinler dostluğu iki ülke halkının ortak dileğidir ve iki ülke arasındaki iş birliği halkların çıkarına hizmet etmektedir." ifadesini kullandı.

Dünyanın benzeri görülmemiş bir değişimden geçtiğine, barış ve güvenliğin yeni meydan okumalarla karşı kaşıya bulunduğuna dikkati çeken Şi, Çin'in bölgede barış ve kalkınma ivmesinin sürmesi için Filipinler ile çalışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Marcos da Filipin halkının Çin'i en önemli ortağı olarak gördüğünü, Filipin hükümetinin de Filipinler-Çin ilişkilerini dış politika önceliği haline getireceğini belirterek Çin ile ekonomi, ticaret, altyapı, enerji, kültür, eğitim ve diğer alanlarda ilişkileri güçlendirmeyi ve iş birliğini derinleştirmeyi amaçladığını kaydetti.

Çin ile Filipinler arasında Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddialarından kaynaklanan anlaşmazlıklar, son yıllarda gerilimlere yol açıyor.

Filipinler'in başvurusuyla Uluslararası Tahkim Mahkemesi 2016'da Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.

Filipinler, Güney Çin Denizi'nde Çin'e ait yaklaşık 200 geminin iki ülke arasında egemenlik ihtilafına konu olan Whitsun Resifi çevresine demirlemesiyle ortaya çıkan gerginlik nedeniyle Çin'in Manila'daki Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Yorumlar