Çin'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 bine yaklaştı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs şuana kadar ülke genelinde 3 bin can aldı. Virüsten etkilenen 39 bin kişi ise virüsü yenmeyi başardı.

Google Haberlere Abone ol

Çin'de binlerce can alan koronavirüsü karantina ve vaktinde müdahale ile kontrol altına alınırken şuana kadar 2 bin 837 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 47 kişi hayatını kaybettiği belirtilirken 427 kişide Kovid-19 vakası saptandığı kaydedildi.

Söz konusu son can kayıplarının 45’i virüsün en yoğun görüldüğü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, başkent Pekin’de ve Hınan eyaletinde birer kişi yaşamını yitirdi.

Ülkede bugüne kadar yaşanan toplam can kaybı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 837’ye, Kovid-19 vakası sayısı da 79 bin 251’e çıktı.

39 BİN KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Kovid-19 şüphelisi kişilerin sayısı 1418’e, gözetim altına alınanların sayısı 58 bin 233’e gerilerken, taburcu edilen kişilerin sayısı da 39 bin 2’ye yükseldi.

Çin ana karası dışında saptanan Kovid-19 vaka sayısı Hong Kong’da 94, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.
Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Yorumlar