Çin'in gizli Uygur belgeleri basına sızdı

Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerini işkence ve insanlık dışı uygulamalarla sindirmeye çalışan Çin yönetiminin 403 sayfalık gizli belgeleri basına sızdırıldı. New York Times tarafından yayınlanan belgelere göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, polislere "Asla merhamet göstermeyin" talimatı veriyor.

Google Haberlere Abone ol
Çin'in gizli Uygur belgeleri basına sızdı

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine ve diğer azınlık halklara uyguladığı baskı politikalarına ve bölgedeki toplama kamplarına yönelik resmi belgeler ortaya çıktı. Basına sızdırılan belgelerde Devlet Başkanı Şi Cinping'in polis yetkililerine "Asla merhamet göstermeyin" talimatı verdiği görülüyor.

New York Times tarafından yayımlanan belgelerde, Komünist Çin yönetiminin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki güvenlik birimlerine, Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara karşı nasıl hareket etmeleri gerektiğine dair verdiği detaylı talimatlar dikkati çekti.

Gazete tarafından, adını gizlemek isteyen Çin siyasi yönetimi içindeki bir isim tarafından sızdırıldığı belirtilen belgelerde Çin yönetiminin insanlık dışı uygulamalarına dair kararları bulunuyor.

Belgenin en az 200 sayfasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve diğer Çinli yetkililerin, bölgedeki Uygur nüfusunun kontrolü ve aralıksız denetim yapılmasına ilişkin talimatları yer alırken, İslam'ın yayılmasını önlemek adına önlem alınması uyarısında bulunuluyor. Belgelerde, Pekin'in 11 Eylül 2001 sonrası Washington'ın tedavüle sürdüğü "terörle savaş" politikasını kopyaladığını da görülmekte.

"ASLA MERHAMET GÖSTERMEYİN" TALİMATI

Sızdırılan belgelerde, Şi Cinping, 11 Eylül saldırısı sonrası ABD'nin "terörle savaş" politikasını örnek alarak, bölgede yaşananları "terörizmle mücadele" olarak tanımlarken, güvenlik birimlerine "asla merhamet gösterilmemesi" talimatı veriyor. Belgede diğer yetkililerin de toplama kamplarını ve keyfi tutuklamaları meşrulaştıran yorumları yer alıyor.

"RADİKALLİK VİRÜSÜNE KARŞI TEDAVİ"

Belgede, yurt dışında eğitim alıp dönen Uygur gençlerinin yakından takip edilmesi ve ailelerinin nerede olduğuna ilişkin sorularına, "Çin devleti tarafından açılan eğitim okullarına götürüldükleri" cevabının verilmesi isteniyor. Gençlere, "Ailelerinin suçlu olmadığı fakat radikallik virüsüne karşı tedavi edildikleri ve eğitim aldıklarının" söylenmesi talimatının yer aldığı belgede, aynı aileler için "icaplarına bakılacak ve cezalandırılacak" ifadesi yer alıyor.

"SURİYE VE DEAŞ'TAN BAHSEDİN"

Belgede, ailesinin nerede olduğunu sormaya devam eden gençlere, Suriye'nin durumu ve DEAŞ'in verdiği zararlardan bahsedilmesi, aile üyelerinin durumlarının iyi olduğunun ve bu konuda Çin hükümetine teşekkür etmeleri gerektiğinin söylenmesi talimatı veriliyor. Bu gençlere, ailelerinin tutuldukları eğitim kamplarında puanlama sistemi olduğunun ve davranışlarının ailelerinin puanını düşürerek kamplarda daha fazla kalmaları ihtimalini artırdığının ifade edilmesi isteniyor.

Yorumlar