Çin aşısı Türkiye'de üretilecek

Çin'in Sinovac aşısının Türkiye'de üretilmesi için gerekli olan lisanslar alındı.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs aşısı üreten firma, üretimin Türkiye'de de yapılması için lisans verildiğini bildirdi. Çin merkezli Sinovac şirketi, geliştirdiği koronavirüs aşısının üretimi için Türkiye'ye lisans verdi. Sinovac CEO’su Yin Weidong, Bloomberg'le mülakatında, 5 ülkeye aşı üretim lisansı verdiklerini söyledi.

SPUTNİK V'DEN SONRA SİNOVAC

Yin, söz konusu ülkeleri Türkiye, Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır olarak açıkladı. Lisans sayesinde Sinovac'ın aşısı Türkiye sınırları içerisinde üretilebilecek. Daha önce Rusya'nın koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için teknoloji transferini de içeren anlaşma imzalanmıştı.

LİSANSLAMA KARARI

Aşı tedarikine değinen Yin, Türkiye, Endonezya ve Brezilya'ya nüfuslarının yüzde 20'sini aşılamayı sağlayabilecek aşı gönderdiklerini belirterek, ancak bunun yetersiz olduğunu bildirdi. Çinli yetkili, bu yüzden aşı üretimi konusunda lisanslamayı devreye aldıklarını kaydetti.

TÜRKİYE'NİN AŞI ANLAŞMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu ayın ilk günlerinde yaptığı açıklamada, yeni sözleşmeler ve aşı tedariki konusundaki iyileşmelerle mevcut kapasiteyi harekete geçirip daha hızlı bir aşılama programı yürüteceklerini söylemişti.

Koca, "Sputnik V aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir. BioNTech aşısı ise haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacak. Toplam 90 milyon doza ulaşacak. Benzer şekilde Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek." bilgisini paylaşmıştı.

 

Yorumlar