CİMER başvuru şikayet nasıl yapılır?

CİMER Başvuru Sorgu işlemleri - E Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Peki, CİMER'e şikayet nasıl yazılır ve başvurulur? cimer başvuru sorgulama nasıl yapılır? CİMER şikayet formu ALO 150 hattı hakkında merak ettiğin tüm ayrıntılara haberimizde bulabilirsiniz.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Başvuru Sorgu işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Peki, CİMER'e şikayet nasıl yazılır ve başvurulur? bimer başvuru sorgulama nasıl yapılır? CİMER şikayet formu ALO 150 hattı hakkında merak ettiğin tüm ayrıntılara haberimizde bulabilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla Bimer....

CİMER’e yapılacak müracaatların kapsamı nedir?

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi" (CİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. CİMER, Cumhurbaşkanlığı Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

İnternetten başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir?

İnternet başvurusu yaparken kimlik doğrulaması gerektiğinden, T.C. Kimlik Numarası, ad-soyad, anne kızlık soyadı ve cep telefonunun doğru yazılması gerekmektedir. Cep telefonuna gelen doğrulama kodu ile başvuru ekranına giriş yapılabilir. Bu bilgilerin yanı sıra iletişim bilgilerinin eksiksiz; başvuru metninin de kısa ve anlaşılır yazıldığından emin olunmalıdır.

cimer başvuru cimer mesaj cimer şikayet

CİMER’ e başvuru yaparken kimlik bilgileri gizlenebilir mi?

Kimlik bilgilerinin gizli kalması talep edildiğinde, öncelikle başvurunun türü ihbar olarak belirlenir. Bu işlem sonrası “Kimlik bilgilerim gizlensin” kutucuğu işaretlenerek kimlik bilgileri gizlenebilir. Başvurunun cevabı, kimlik bilgileri gizli dahi olsa ilgili kurumlarca başvuranın e-posta adresine iletilebilmektedir.

CİMER’ e mektupla başvuru yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Başvuru sahipleri; Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Valilikler ve Kaymakamlıklardaki Halkla İlişkiler Bürolarına mektupla müracaat edebilmektedirler. Mektup başvurularında Ad-soyad, iş veya ikametgah adresi, telefon ve imza ile birlikte; talep veya şikâyetin kısa ve öz bir şekilde yazılması gerekmektedir.

CİMER başvurusunun durumu nasıl takip edilebilir?

Başvuru tamamlandıktan sonra, başvuruya sistem tarafından bir CİMER Sayısı verilir. Bu sayının hemen alt kısmında yer alan “başvuruma git” tercihi başvuranı “başvuru sorgulama” ekranına yönlendirmektedir. Bunun dışında ilk kayıt esnasında istenilen bilgilerin sisteme girilmesi durumunda da “başvuru sorgulama” sayfasına gidilebilmektedir.


BAŞBAKANLIK KALKTIĞI İÇİN ARTIK BİMER DE CİMER'E BAĞLANMIŞ DURUMDA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ya da bilinen adıyla Bimer, vatandaşlar ile devleti birbirine bağlayan bir servistir.  Teknolojinin her gün daha da gelişmiş olduğu günümüzde, artık İnternet üzerinden bir çok işimizi, dakikalar içerisinde halledebiliyoruz. Devletimiz de bu gelişim ve değişimin bir parçası olmaya devam ediyor. Bu sebepten dolayı ve vatandaşların sorunlarını, şikayetlerini doğrudan alabilmek adına Bimer adında bir sistem oluşturulmuştur. Vatandaşlar Bimer sayesinde şikayetlerini dakikalar içerisinde İnternet, telefon, posta ve şahsi başvuru yöntemlerinden bir tanesini kullanarak gerçekleştirebiliyorlar. Peki Bimer’e şikayet nasıl yapılır? 

Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yazılır?

Cimer'e şikayet etmek için dört farklı yol bulunmaktadır. Telefonla şikayet başvurusunda bulunmak, İnternet üzerinden E-Devlet şifresi ile başvuru yapmak, Posta yolu ile başvurumuzu gerçekleştirmek ve son olarak da bizzat başvuru işleminde bulunmak bu yöntemlerdir. Sırasıyla bu işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatalım.

Bimer’e İnternetten Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani Cimer’e İnternet üzerinden kısa sürede şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Bimer’in İnternet adresini kullanabilirsiniz. Öncelikle BURADA yer alan TC Kimlik Numarası, İsim, Soyisim, Anne kızlık soyadı ve cep telefonu numaranızı doldurarak “Onay Kodu Gönder” butonuna tıklayabilirsiniz. Bunun akabinde cep telefonunuza bir onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodunu sisteme girmenizin ardından kısa sürede şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca BURADA yer alan sayfaya tıklayarak da E-Devlet şifrenizi girmenizin ardından da başvuruda bulunabilirsiniz. İki yöntem ile de başvurularınız kabul edilecektir. Siz kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Bimer’e Telefonla Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayette bulunmanın bir diğer yolu da telefonla Cimer İletişim Hattını aramaktır. Bunun için “150” telefon numarasını aramanızın ardından, ilinizde bulunan halka ilişkiler görevlisine bağlanacaksınız. Buradan şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz.

Posta Yolu İle Bimer’e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular şu adrese bir dilekçe ile yapılabilir: Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı / Ankara.  Kaymakamlıklarımız, Valiliklerimiz, Cumhurbaşkanlığı ile tüm Bakanlıklarımızdaki Halkla İlişkiler Bürolarına mektupla müracaat edebilirsiniz. Mektuplarınızda TC kimlik numaranızı, iletişim bilgilerinizi (açık adres, telefon numaraları) belirterek kısa ve öz bir şekilde talebinizi/şikayetinizi yazmanız gerekmektedir. 

Bizzat Bimer Şikayeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vermiş olduğumuz bu yöntemleri tercih etmeyen ve bizzat şikayette bulunmak isteyen vatandaşlarımız ise Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na ziyarette bulunabilirler. Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Ankara ilimizde yer almaktadır. Adresi : T.C. Cumhurbaşkanlığı / Ankara

Yorumlar

Ferhat canturk Bu gün çovit testi yaptırdım pozitif cıktı testim sağlık bakanlığının gönderdiği favicovir ilacın son kullanma tarihi geçmiştir ve üzerine yeni barkot yapıştırılarak bana getirildi insan hayatı bu kadar ucuz olamaz
AHMETGÜL 2105192894.SAYILI.TAKIPNUMARAMA.CEVREVESEHIRCILIKBAKANLIHIVE.YEKTILIMEMURLARINDANCEVAPGELMEDI
Fatma esen Otizmli çocuğum ona eğitim veremiyorum çocuk kafasını duvara vuruyor konuşamıyor ağlıyor kendini tokatlayarak bağırıyor sesimi duyun eşim bipolar bozukluk var hasta 05369759971
Şerife dağcı Sayın cumhur başkanımm beniim özürlü kızım var yağa baylı onun özürlü maaş yatmamış görünüyor evede gelen olmadı ist sultangazide hikamet etmekteuimm cep 0542_626_94_79_nolu hattan bana ulaşa bilirler tşkr hayırlı bayramlar
Şerife dağcı Sayın cumhurbaşkanımıza arz edrrim benim yatağa baylı özürlü kızım var ona aylık maaş alıyoduk ama bu ay alamafık ptt kartta yok evede gelen olmafı mağdur olduk birde bu pandemiden biz neden yarallanamıyoz vetmiyorlar hiç bir sosyal yardım almadım tek ramazan kolisi geldi oda biz bize yeteriz türkiyemden ben ist sultan gaxide hikamek etmekteyim tşkr