CHP'den elektrik faturalarıyla ilgili yeni iddia

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, son 2 yılda faturadaki enerji bedelinin yüzde 35, dağıtım bedelinin ise yüzde 53 arttığını belirterek, "Vatandaşı elektrik değil karartılan elektrik faturaları çarpıyor. Faturalar derhal şeffaflaştırılmalı" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konutta kullanılan elektrik dağıtım tarifesinin son 2 yılda yüzde 53, son 1 yılda yüzde 14 arttığını belirtti. Son 2 yılda faturadaki enerji bedelinin yüzde 35, dağıtım bedelinin ise yüzde 53 oranında arttığına dikkati çeken Akın, "Vatandaşı elektrik değil karartılan elektrik faturaları çarpıyor. Faturalar derhal şeffaflaştırılmalı" değerlendirmesini yaptı.

"YAPILAN TÜM YATIRIMLAR İÇİN VATANDAŞ PARA ÖDÜYOR"

Dağıtım bedelini EPDK'nin belirlediğine işaret eden Ahmet Akın, "Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeli yalnızca faturanın dağıtımı veya sayacın okunması bedeli değil, elektriğin üretiminden tüketicilere teslimatına kadar oluşan tüm maliyetler bu rakamı oluşturuyor. Dağıtım şirketi yaptığı yatırımın maliyetini de bu bedelin içine koyuyor. Yani elektriğin üretildiği santrallerden vatandaşın evine gelene kadar yapılan tüm yatırım için vatandaş para ödüyor" dedi.

"KORUNUP KOLLANAN ENERJİ ŞİRKETLERİ OLUYOR"

Akın, "EPDK'nin bu yıl içinde yayınladığı 3 tarife dikkatle incelendiğinde dağıtım bedellerinin bir miktar düştüğü görülüyor. Ancak faturalarda bir indirim söz konusu değil. Çünkü EPDK dağıtım bedelini düşürürken bu kez enerji bedelini yükseltiyor. Böylelikle vatandaşın ödediği faturanın düşmesi mümkün olmuyor. Korunup kollanan vatandaş değil, enerji şirketleri oluyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar