CHP'li belediyeye kayyum atandı

İçişleri Bakanlığı, haklarında yapılan terör soruşturması nedeniyle Muş'ta 3 belediye başkanını görevden aldı. Öte yandan Urla Belediye Başkanı Oğuz'u ise FETÖ'ye üye olmak suçundan görevden alındı.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanlığı, Muş'un Varto, Bulanık ilçeleri ve Erentepe beldesi belediye başkanlarını "terör örgütü propagandası yapmak", İzmir'in Urla ilçesi belediye başkanını ise "Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) üye olmak" suçundan görevden aldı.

MUŞ'TA 3 HDP'Lİ BAŞKAN GÖREVDEN ALINDI

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve gözaltı süreci devam eden Muş'un Bulanık ilçesi Belediye Başkanı Adnan Topçu ile Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan Baytaş görevden uzaklaştırıldı.  İçişleri Bakanlığı tarafından bu isimlerin yerine görevlendirilme yapıldı. Öte yandan Muş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek ve terör örgütü propagandası soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve gözaltı süreci devam eden Muş'un Bulanık ilçesi Erentepe Belde Belediye Başkanı Dilaver Kesik de görevden alındı.

CHP'Lİ URLA BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

"FETÖ'ye üye olma" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz görevinden uzaklaştırıldı.

Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı Varto Belediyesine, Bulanık Kaymakamı Mehmet İlidi Bulanık Belediyesi ile ilçeye bağlı Erentepe Belde Belediyesine ve Urla Kaymakamı Önder Can Urla Belediyesine başkan vekili olarak görevlendirildi.

OĞUZ'UN YERİNE URLA KAYMAKAMI GÖREVLENDİRİLDİ

İzmir Valiliği, Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) üye olmak suçundan yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yerine, Kaymakam Önder Can'ın Urla Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini bildirdi.

İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İbrahim Burak Oğuz'un FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yürütülen soruşturma kapsamında İzmir 5. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandığı belirtildi.

Oğuz'un Anayasanın 127. maddesi ve Belediye Kanunu'nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırıldığı hatırlatılan açıklamada, "Belediye Kanunu'nun 45. maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu'nun 46. maddesi kapsamında Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

31 Mart seçimlerinde CHP'den Urla Belediye Başkanı seçilen İbrahim Burak Oğuz, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında 16 Aralık'ta ifade vermiş, sevk edildiği sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Bir dönem FETÖ iltisaklı kapatılan İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) yönetim kurulu üyesi olduğu belirtilen Oğuz, örgütte sohbet hocalığı yapmak ve mahrem imamlarla da iletişim kurmakla suçlanmıştı.

Yorumlar