CHP bekçileri hedef gösterdi, HDP terörist dedi

CHP tarafından siyasi tartışmaların konusu haline getirilen bekçilere yönelik HDP tarafından kullanılan ifadeler duyanları şaşırttı. CHP'nin "AKP'nin askerleri" ifadesiyle hedef gösterdiği bekçiler için HDP ise, "Terörist" imasında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

CHP ve HDP'nin mahalle bekçilerine yönelik tutumları binlerce bekçiyi ve ailelerini hedef tahtasına koydu. Bütün bekçileri zan altında bırakan, partizanların hedefi haline getiren açıklamalarda bulunan CHP ve HDP'nin son açıklamaları ise duyanları hayretler içerisinde bıraktı. CHP bekçiler için, "AKP'nin askerleri" ifadelerini kullanırken, HDP ise "Terörist" imasında bulundu. 

Türkiye'de son yıllarda iyileştirilip modenize edilen "bekçilik kurumu" artık daha aktif ve daha verimli bir şekilde sokakların güvenliğine katkı sağlıyor. AK Parti tarafından TBMM'ye taşıyanan yeni yasa tasarısıyla da bekçilere daha geniş yetkiler tanınarak polise ve halkın can güvenliğine daha çok katkı sağlamaları amaçlandı. Ancak bu durum CHP ve HDP'nin sert tutumlarına neden oldu. 

CHP'DEN BEKÇİLERİ HEDEFE KOYAN AÇIKLAMA

CHP Kahramanmaraş Milletvekili ve Meclis İçişleri Komisyonu üyesi Ali Öztunç'tan dikkat çeken açıklamalar geldi. Bekçilik kavramının suistimal edilerek AK Parti'nin milis gücü haline getirildiğini öne süren Öztunç, yasanın Meclis'ten geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.

Ali Öztunç, şöyle konuştu: “Bekçiliğe karşı değiliz. Bildiğimiz klasik bekçilik mahallenin abisi kardeşi dediğimiz bekçiliğin dışına çıkartıyorlar bu yasa ile Kolluk gücü getiriliyor. Polisin tüm yetkileri bekçilere veriliyor. Hatta üst araması gibi polis yetkileri AYM’den dönmesine rağmen bekçilere veriliyor. Yani bekçi üst araması yapacak, GBT yapacak gözaltına alacak o zaman polise ne gerek var. Buna karşı çıkıyoruz. 30 bin bekçi olacak bunun sonucu yeni bir kolluk kuvveti demek. Kendilerine ait bir ekip kurmak istiyorlar. Sınavsız olduğu için AKP il ve ilçe başkanlarından hazırlanan listelerle alım yapılacak. Genel kurulda karşı çıkacağız eğer yasa tasarısı geçerse AYM’ye başvuracağız bu kanunun iptal edileceğine inanıyoruz.”

HDP'DEN SKANDAL İFADELER

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin dünkü grup toplantısında bekçilere yönelik olarak, "Şimdi koruculuğu modernize ediyor, kentlere taşıyor, bekçiliği getiriyor. Bekçilerin beline silah takacak, mahallede terör estirecekler, tıpkı kürdistanda estirdiği terör gibi. Bu terörü kentlere, mahallelere, sokaklara taşıyacaklar." ifadelerini kullandı.

Oysa bekçiler 1966 yılından beri silah taşıma yetkisine sahiptir.

Yorumlar