Chia tohumu ne işe yarar?

Chia tohumu ne işe yarar? Nasıl kullanılması gerekir? Chia tohumu insan sağlığına olan yüksek faydası nedeni ile beslenme diyetlerinde yerini aldı.

Google Haberlere Abone ol

Dünya genelinde kullanımı yaygınlaşan chia tohumu nasıl kullanıldığı ve ne işe yaradığı konusunda herkesin ilgisini çekmeye devam ediyor. Chia tohumu Omega-3 bakaımından zengin olması ve yüksek lif oranı içermesi sebebi ile kullanımı gittikçe yaygınlaştı. Peki bu yüksek besin değerine sahip tohumu nu tüketmenin ne faydası var? İŞte chia tohumu kullanmanın sağlık üzerine olan 10 etkisi:

Daha çok lif kaynağı

28 gram chia tohumunda 11 gram lif vardır, bu da günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Chia tüketmeye başlamak, yeterince lif aldığınıza emin olmanın en iyi yollarından biridir.

Omega-3 deposu

Chia tohumlarının her 28 gramında 5 gram omega-3 vardır. Omega-3 beyin sağlığı için çok önemlidir.

Protein kaynağı

Chia tohumları aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır ve kolesterol içermez. 28 gramında 4.4 gram protein vardır, günlük ihtiyaç kişiye göre değişse de bu miktar neredeyse %10'u karşılar.

Daha çabuk doyma

Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kalp sağlığınızı korur

Cleaveland Clinic'e göre, chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Kalbiniz için iyi haber!

Performansı artırır

Aztek ve Maya'lılar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. Yerliler arasında ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Yakınlarda yapılan bir araştırma bugün de aynı faydaların geçerli olduğunu gösteriyor. Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.

Daha güçlü dişler ve kemikler için

28 gramlık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 18’ini karşılar. Kalsiyum diş ve kemik sağlığınız için önemlidir ve osteoporozu önler.

Bolca fosfor içerir

28 gramıyla günlük fosfor ihtiyacınızın %27sini karşılayan chia tohumları, vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olur.

Manganezyum deposu

Manganez sıkça bilinen bir besin olmasa da, sağlığımız için önemlidir: kemiklere iyi gelir ve vücudun biyotin ve tiyamin gibi besinleri kullanmasına yardımcı olur. 28 gramlık chia tohumunda günlük manganez ihtiyacınızın %30'u vardır.

Glütensiz

Chia tohumları glüten içermez. Ancak glütenli gıdalar işleyen tesislerden gelmediğine dikkat etmeniz gerekir.

Chia Tohumunu Nasıl tüketebilirsiniz?

Artık Türkiye’de de pek çok büyük süpermarkette veya aktarlarda chia tohumu bulmak mümkün. Kullanımı çok kolay. Tohumların tadı yok, bu yüzden direk olarak yemeklerinize, salatalarınıza, smoothie’nize ekleyebilirsiniz.

Yorumlar