Charlie Hebdo ne demek?

Charlie Hebdo ne demek kelime anlamı nedir?

Google Haberlere Abone ol

İslam dinine, peygamberine ve manevi değerlerine hakaretleriyle adını dünyaya duyuran provokatör dergini adı olan Charlie Hebdo ne demek, anlamı nedir? İşte detaylar:

Charlie Hebdo, Fransa'da yayımlanan haftalık kara mizah dergisidir. İlk sayısı 1969'da yayımlanan dergi 1982'de kapandı ve 1992'de yeniden yayın hayatına döndü. Çarşamba günleri yayımlanır. Sol-anarşist eğilimli bir yayındır. 2009 yılından itibaren Stéphane Charbonnier editörlüğünde çıkan derginin daha önceki editörleri François Cavanna (1969-1981) ve Philippe Val (1992-2009)’dır.

Derginin kökleri 1960'lı yılların Hara-Kiri Hebdo adlı dergiye dayanır. General de Gaulle'ün ölümü sonrasında yayınlanan karikatürler nedeniyle büyük tepki gösterilen Hara-Kiri Hebdo, ertesi yıl yerini Charlie Hebdo dergisine bıraktı. Hiçbir konuda provokasyondan kaçınmama politikası izleyen dergi, karikatürler yoluyla her türlü inanç ve dogmaya ağır eleştirilerde bulunmuş ve haklarında çok sayıda dava açılmıştır. Davacıların başında Katolik Kilisesi bulunur.

"Şeriat Hebdo" adıyla çıkarılan 2 Kasım 2011 sayısından sonra dergi binasına molotof kokteyli atıldı. 20 Eylül 2012'de İslam dini peygamberi Hz. Muhammed S.A.V'i tasvir ettiği öne sürülen karikatürleri yayımlaması büyük tepki çekti.

Dergi, 2016 İtalya depremi'nde yaklaşık 300 kişinin ölmesini "İtalyan usulü deprem" başlığıyla karikatürize etmiş ve depremde ölen ve yaralananları makarna çeşitlerine benzetmiştir.

Derginin bu sayısında kanlar içinde gözüken birisini "domates soslu penne makarna", diğerini "penne graten", ve enkaz altında kalmış insan bedenlerini ise "lazanya" başlığıyla sundu. Bu sunuş sosyal medyada tepki çekti ve dergi ırkçılık yapmakla suçlandı. Dergi daha sonra "İtalyanlar" başlıklı bir karikatür daha çıkartarak "Evlerinizi inşa eden Charlie Hebdo değil, mafyaydı" yazdı.

Derginin Paris'teki binasına 7 Ocak 2015'te gerçekleşen silahlı saldırıda aralarında dergi editörü Stéphane Charbonnier ve 7 çizerin de bulunduğu, toplam 12 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi yaralanmıştır.

Peki Charlie Hebdo dergisinin adı ne anlama geliyor, adının bir anlamı var mı?

Dergi Fransa'da yayınlansa da İngiliz kökenli Charlie ön ismiyle yayınlanıyor. 

Charlie isminin anlamı ise İngilizce'de çok farklı anlamlara gelebilmektedir. Onlardan bazıları ise şöyle:

- erkek ismi

- c harfi için bir kodlama sözcüğü

- aptal

- geri zekalı

- kokain

- salak

Charlie Hebdo tamlamasındaki "Hebdo" ifadesi ise Fransızca kökenli bir isim olup Türkçe anlamı ise "Haftalık" demektir. 

İkisini birleştirdiğimizde ise "Haftalık Aptal", "Haftalık Salak", "Haftalık Kokain", "Haftalık Geri Zekalı" gibi anlamlar çıkarılabilir.

 

Yorumlar