Çeyrek altın aldı başını gidiyor, işte son durum

Gram ve çeyrek altın fiyatları haftanın son gününde, haftanın başına göre biraz daha sakin bir seyir izliyor. Hatta gram altın fiyatında hafif bir düşüş de yaşanmış durumda. Çeyrek altın fiyatları ise 685 liraya dayandı.

Google Haberlere Abone ol

Rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları haftanın son gününe daha sakin girdi. Gram altın fiyatlarında hafif bir gerileme gözlemlense de çeyrek altın fiyatları ise yükselmeye devam ediyor. Çeyrek altın haftanın son gününe 685 liradan girdi. 

Hafta başından bu yana tarihi zirvesini yenileyen gram altın, dün akşam 417 lira seviyelerine kadar tırmandı. Altının gram fiyatı, şu dakikalarda 415 lira seviyelerinde yer alıyor.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 681 lira, Cumhuriyet altını ise 2.804 lirada yer alıyor. Yükselişini üst üste ailtıncı işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı, önceki kapanışa göre yüzde 0,12 artarak 1.889,78 dolarla Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Yeni tip corona virüs tedavisine ilişkin haber akışı ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin yanı sıra ABD ile Çin arasında artan gerilimin öne çıktığını kaydeden analistler, bu gerilimin risk algısını yükselttiğini belirterek, bu durumun güvenli liman varlıklara talebi artırdığını kaydetti.

UZMANLAR NE DİYOR

Altının ons fiyatı yıllık bazda yaklaşık yüzde 25 değer kazanırken, bu haftayı da değer kazancıyla kapatması halinde Ağustos 2011'den bu yana ilk defa üst üste 7 hafta boyunca yükselmiş olacak. Bununla birlikte, altının gram fiyatı da, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel artarak 417 lirayla rekor seviyeye çıktı.

Analistler, altın fiyatlarındaki yükselişin, küresel ekonomiye aktarılan trilyonlarca dolar, tarihi düşük seviyelere inen tahvil getirileri ve altının oldukça likit bir varlık olması gibi birçok parametre tarafından desteklendiğini ifade etti.

Başta ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) olmak üzere küresel bazda neredeyse bütün merkez bankalarının genişlemeci politikalarına devam ettiğini kaydeden analistler, bu durumun küresel para arzını önemli ölçüde artırdığını dile getirdi.

Analistler, devletlerin de Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek için trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerini uygulamaya almasının, yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 10 artışla 88 trilyon doları aşan küresel para arzında önemli rol oynadığını belirtti.

Bununla birlikte, enflasyondan arındırılmış 10 yıllık ABD tahvil getirisinin, yani reel faizin yüzde eksi 0,9'la tarihi dip seviyelere inmesinin yatırımcı kararlarında etkili olduğuna değinen analistler, böylece altının, getiri arayışına giren yatırımcıların önemli duraklarından biri olduğunu söyledi.

Analistler, dolar endeksinin mart ayında test ettiği 103 seviyelerinden düşüşe geçerek 95'lere kadar gerilediğini, yaşanan bu gevşemenin güvenli liman varlıkları görece cazip hale getirdiğini bildirdi.

Dünya Altın Konseyi (WGC) haziran raporunda, altın bazlı yatırım fonlarının portföylerine sene başından bu yana 734 ton altın eklediğini, dünya genelinde bu fonların ellerinde tuttukları altın miktarının 3.620 tonla rekor seviyeye çıktığını duyurdu.

Düşen getiriler sebebiyle farklı yatırım araçlarına yönelen yatırımcıların yüksek getiri potansiyeli ve pozisyonlarını hedge etmek gibi farklı sebeplerle öncelikle altını tercih ettikleri belirtilen raporda, altının oldukça likit bir varlık olmasının da yatırımcıların altın talebinde önemli rol oynadığı kaydedildi.

Analistler, dünya genelinde 15 milyonu aşan Kovid-19 vaka sayısındaki artışın küresel ekonomiler için hala önemli risk potansiyeli oluşturduğunu, konuya ilişkin gidişatın varlık fiyatları üzerinde etkili olacağını söyledi.

ABD'nin Çin'den Houston kentindeki Çin konsolosluğunu üç gün içinde kapatmasını istemesi sonrası iki ülke arasındaki tansiyonun yükseldiğini aktaran analistler, iki ülke arasındaki gerilimin tırmanmaya devam etmesi halinde güvenli liman varlıklara talebin artabileceğini bildirdi.

 

TRUMP, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I ÖRNEK LİDERLER ARASINDA GÖSTERDİ

 

Yorumlar