Cevat Soydaş kimdir, nereli, kaç yaşında?

Cevat Soydaş kimdir, nerelidir, basketbolda turnuvaya adı verilen Soydaş hakkında neler biliniyor?

Google Haberlere Abone ol
Cevat Soydaş kimdir, nereli, kaç yaşında?

Cevat Soydaş kimdir, spor dünyası tarafından yakından bilinen Soydaş nerelidir, basketbolda turnuvası düzenlenen isim hakkında neler biliniyor?

TOFAŞ’ın 2022-2023 sezonu hazırlıkları kapsamında ev sahipliğini yapacağı Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası bu yıl düzenleniyor.

Bu sezon 22.’si düzenlencek turnuvada karşılaşmalar 15-16 Eylül 2022 tarihleri arasında Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda oynanacak.

Geçirdiği trafik kazası sonucu 2001 yılında hayatını kaybeden eski milli basketbolcu Cevat Soydaş anısına her sezon öncesi geleneksel olarak düzenlenen organizasyona bu yıl ev sahibi TOFAŞ’ın yanı sıra Fenerbahçe Beko, Galatasaray NEF ve Gaziantep Basketbol takımları katılacak.

Turnuvanın bilet satış programı ve yayın bilgisiyle ilgili detaylar daha sonra açıklanacak.

CEVAT SOYDAŞ KİMDİR?

Eski milli basketbolcu Cevat Soydaş, Eskişehir amatör takımlarından Güllükspor’da başlayan ve Paşabahçe’de sona eren 19 yıllık aktif basketbol yaşantısında milli formayı 38 kez giyme başarısını gösterdi.

Cevat Soydaş kimdir, nereli, kaç yaşında

1973-1974 sezonunda Basketbol 2.Ligi’nde şampiyonluğu kazanan Eczacıbaşı.

Soldan sağa

Ayaktakiler: Esat Özertan, Tunç Taneröz, Sabri Duman, Ercüment Taneröz, Erdal Poyrazoğlu.

Oturanlar: Remzi Kulan, İskender İber, Melih Erçin, Önder Okan, Cevat Soydaş.

 

Sırasıyla Eskişehir Güllük, MKE Ankaragücü, Eczacıbaşı, TOFAŞ, OYAK Renault ve Paşabahçe takımlarında oynayan Soydaş, OYAK Renault ile Bursa Belediyespor’da antrenörlük yaptı.

1975-84 yılları arasında 9 sezon boyunca TOFAŞ formasını taşıyan Soydaş, oynadığı 221 maç ile Tofaş tarihinde en çok maç oynayan 5. oyuncu ve attığı 3498 sayı ile de Murat Konuk’un ardından en çok sayı atan 2. oyuncu olma özelliğini taşıyor.

Cevat Soydaş, 2 Ağustos 2001’de geçirdiği trafik kazası sonunda vefat etti.


 

Yorumlar