Cavit Işık Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Prof. Dr. Cavit Işık Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve ihtisas alanında neler var? İşte Prof. Yavuz hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

Google Haberlere Abone ol

Prof. Dr. Cavit Işık Yavuz kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve uzmanlık alanları nelerdir? 

Prof. Cavit Işık Yavuz 1970 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladı.

Prof. Cavit Işık Yavuz Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden ve aynı zamanda Türk Tabipler Birliği COVİD izleme Grubu üyesidir.

Asıl uzmanlık alanı "Halk Sağlığı Uzmanlığı"dır.

Tıpta Uzmanlık çalışmasını ise Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim dalında tamamladı.

Çevre Sağlığı ve Halk Sağlığı Uzmanlığı alanında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anadabilim Dalında doktora yaptı.

Nevşehir Ürgüp Aksalur Sağlık Ocağı'nda görev yaptı.

Revir tabipliği yaptı, Teknik Astsubay Hazırlama OkulKomutanlığı Reviri /Balıkesir

İşte diğer görev yerleri ve yılları:

Nisan 1995- Ağustos 1996 Sağlık Ocağı Tabipliği

Nevşehir Ürgüp Ortahisar Sağlık Ocağı Ağustos 1996 - Eylül 2000

Laboratuar Müdürlüğü Nevşehir İl Halk Sağlığı Laboratuvarı Ekim 1996- Ocak 1998

Araş. Gör. Kocaeli Ü. T.F. Halk Sağlığı AD 1998-2002

Yrd.Doç. Kocaeli Ü. T.F. Halk Sağlığı AD 2002-2012

Yandal Araş. Gör. Hacettepe Ü. T.F. Halk Sağlığı AD 2012-2014

Uzman Tabip Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Mayıs 2014- Eylül 2017

Öğretim Üyesi Hacettepe Ü. T.F. Halk Sağlığı

Prof. Dr. Cavit Işık Yavuz son olarak Habertürk kanalında katıldığı Teke Tek programında koronavirüs ile mücadelede gelinen nokta hakkında yorum ve değerlendirmelerde bulundu. 

Yavuz, bianet gibi internet sitelerinde çıkan yazılarında, hükümetin sağlık sektörüne ilişkin politikalarını eleştiren düşünceleriyle biliniyor. 

Aynı zamanda bir aktivist olan Yavuz, TTB'de de aktif olarak çalışmaktadır. 

Bianet'te kaleme aldığı bir yazısında, sağlık sektöründe yaşanan şiddet olayları ve benzeri sorunları kaleme alarak şunları söylemişti: 

"Sağlık hizmeti beklentilerin yüksek olduğu bir hizmet türü. Özellikle hastalık boyutuna indirgenince ya da hastalıkla, yaralanma ya da rahatsızlıkla karşı karşıya gelince.

Genel olarak toplum tıp mesleklerinden tedavi edici sağlık hizmeti bekliyor. Bu hizmeti yürütürken de tıp mesleklerinin yetkin, özgeci (Kişisel yarar gözetmeksizin başkasına yararlı olmaya çalışan) olmasını, kamu yararını geliştirmesini, dürüst ve ahlaklı, hesap verebilir ve şeffaf olmasını istiyor.

Tıp mesleklerinin de toplumdan birçok beklentisi var. Toplumun tıp mesleklerine şartsız koşulsuz güvenmesini bekliyor. Kendi mesleki alanında otonomi istiyor, kendi alanını kendisi düzenlemek hatta zaman zaman tekelleşmek, kamu politikasına katılmak, sağlıkla ilgili sorumluluğu toplum ve hastalarla paylaşmak istiyor. Ayrıca yeterli düzeyde finanse edilen bir sağlık sistemi ile statü ve ödül de istiyor.

Bu daha da uzatabileceğimiz beklentileri karşı karşıya getiren, buluşturan, birleştiren, uyumlulaştıran da sağlık sistemi, o sistemin dinamikleri, yönelimi."

Yorumlar