Caparov, ŞİÖ'nün Semerkant Zirvesi'nde konuştu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, ŞİÖ'nün Semerkant Zirvesi'nde konuştu: "Örgüt, devletlerarası ilişkilerin güvenliğinin ve sürdürülebilir gelişiminin sağlanmasında önemli bir faktör haline geldi"

Google Haberlere Abone ol
Caparov, ŞİÖ'nün Semerkant Zirvesi'nde konuştu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ), devletlerarası ilişkilerin güvenliğinin ve sürdürülebilir gelişiminin sağlanmasında önemli bir faktör haline geldiğini söyledi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, ŞİÖ'nün Semerkant Zirvesi'nin genişletilmiş toplantısında konuşma yaptı.

ŞİÖ'nün daha fazla ülkenin ilgisini çektiğini belirten Caparov, "Örgüt, devletlerarası ilişkilerin güvenliğinin ve sürdürülebilir gelişiminin sağlanmasında önemli bir faktör haline geldi." dedi.

Caparov, İran'ın ŞİÖ ailesine dahil edilmesi için yürütülen başarılı süreçten duyduğu memnuniyetini dile getirerek İran'a ŞİÖ'de verimli ve faydalı iş birliği diledi.

ŞİÖ'ye üye ülkelerin Afganistan'a yardım etmeye devam ettiğini ifade eden Caparov, Afganistan halkına yardımın, koordine sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Caparov, Özbekistan'ın Semerkant kentinde Çin-Kırgızistan-Özbekistan demir yolunun Kırgızistan topraklarındaki bölümünün yapım projesine ilişkin imzalanan anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

Bugün küresel değişime neden olan güncel konulardan birinin de gıda güvenliği ile iklim değişikliği olduğunu söyleyen Caparov, bu bağlamda Kırgızistan'ın, Çin tarafının uluslararası gıda güvenliğinin sağlanmasına ilişkin bildiri önerisini desteklediğini söyledi.

Caparov, Kırgızistan'ın, 2023-2027 yıllarını dağlık bölgelerin kalkınması için beş yıllık eylem ilan etme girişimini ortaya koyduğunu belirterek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 77. oturumunda ŞİÖ'ye üye ülkelerden bu konuda destek istedi.

Yorumlar