Cam filmiyle ilgili son dakika açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu, cam filmi yasağıyla ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, kesinlikle ceza kesilmeyeceğini, konunun açıklığa kavuşturulmasını bekleyeceklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan araçlardaki renkli cam filmi yasağında yeni gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle hükümet de harekete geçmişti. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bir açıklama geldi. Soylu açıklamasında, renkli cam filmi yasağının henüz kalkmadığını ancak ceza kesme işlemlerinin tamamen askıya alındığını, konunun açıklığa kavuşturulması için beklediklerini söyledi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cam filminde belli standartlarda serbestlik olacağını açıkladı. Bakan, çalışma bitene kadar araçlara ceza kesilmeyeceğini belirtti. Kesilen cezalara ilişkin konuşan Soylu, "Yaklaşık 8-10 günlük zaman zarfı içinde böyle bir uygulama yapmıyoruz. Trafik cezası bu konuda kesilmiyor. Ne zamana kadar? Standart belli olana kadar. Cam filmi bugün tamamen yasak ama o yasak kalkıyor. Bir standart getirilecek" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, "Cezaları 8-10 gündür tamamen kestik. Talimat verdim ben. Bir tane ceza kesilmeyecek bu konu aydınlığa kavuşana kadar. Yaklaşık 20 yıldır devam eden ama 4-5 yıllık serencamını burada anlatmaya çalıştığım bu cezalar kesilmeyecek diye talimat verdim." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'nun verdiği bilgiye göre öncelikle Karayolları'nda İlgili yönetmelik kaldırılacak, eşanlı olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile çalışma yapılacak ve cam filmine bir standardizasyon getirilecek. Öte yandan Bakan Soylu'nun verdiği bilgiye göre ön, arka ve yan camlarla ilgili olarak farklı stardardizasyon yapılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEVREYE GİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cam filmi yasağının yanlış olduğunu belirterek, konuyla ilgili çalışma yapılması gerektiğini belirtmişti.  Araçlara cam filmi takılması önce serbest bırakılmış ancak daha sonra yapılan düzenleme ile yasaklanmıştı. 

NEDEN YASAKLANMIŞTI?

Araçlara cam filmi takılması önce serbest bırakılmış ancak daha sonra yapılan düzenleme ile yasaklanmıştı. Terörle mücadele gerekçesiyle alınan bu karar kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

Yorumlar