Cacabey kimdir?

Cacabey kimdir sorusu MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin bu ismi astronot veya kozmonot karşılığında önermesiyle ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

Cacabey adı Türk kamuoyunda bir kez daha gündemde yer alıyor. Peki, kimdir bu Cacabey, neden gündem oldu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Milli Uzay Ajansı’ Tanıtım Toplantısı'nda “Buradan dil bilimcilerimize bir çağrıda bulunuyor ve diyorum ki Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım” çağrısı sonrası, “Cacabey” ismini önerdi. 

İşte Cacabey hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi'nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlayan kişidir. Öte yandan Caca Beyin tarihte ilk gök bilim medresesini açan kişi olduğu belirtiliyor. 

Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca’nın oğlu olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail, 1240’ta Kırşehir’de doğdu.

Kırşehir’e büyük hizmetlerde bulunmuş önemli bir şahsiyet olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail “Cacabey” adıyla ün kazandı. Selçukluların son yıllarında düzen bozulduğu için iller valiler ile yönetiliyordu. Eskişehir Emiri olarak görülen Cacabey, bir süre Tokat’ta kaldıktan sonra Kırşehir’e bey oldu.

Cacabey, 1301 yılında Rum tekvurları ile savaşırken şehit düşmüş, naaşı Kırşehir’e getirilerek 1272’de yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedildi.

Cacabey Anadolu’da birçok hayır kurumu yaptırdı. Eskişehir’de bir cami ve bir han yaptırarak, 17 cami ve zaviyenin onarımına katkısı oldu.

Ancak yaptırdığı en önemli eser Kırşehir’de bir mimari anıt olarak yükselen Cacabey Medresesi.

Devrin fakültesi gözüyle bakılan bu binada İslam Hukuku, felsefe ve tasavvuf dersleri de öğretilmekteydi.

Yorumlar