ByLock'cu valiye hapis cezası

ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen sanık eski Ordu valisi Said Vakkas Gözlügöl, FETÖ üyeliğinden yargılandığı davada, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Google Haberlere Abone ol
ByLock'cu valiye hapis cezası

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üyelik suçlamasıyla yargılanan eski Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına, tutuksuz sanık Gözlügöl, avukatı ve yakınları katıldı.

Duruşma savcısı, önceki celse sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, sanık ve avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmalarını istedi.

Uzun yıllar kamu kurumlarında üst düzey yöneticilik yaptığını, bunlar arasında Ordu ve Karabük valiliğinin de bulunduğunu belirten Gözlügöl, bu sürede herhangi bir illegal oluşum içinde olmadığını savundu.

Hakkındaki suçlamaların somut delillere dayandırılmadığını iddia eden Gözlügöl, FETÖ irtibatı nedeniyle kapatılan Kimse Yok Mu Derneğine Van depreminin ardından 15 lira bağışta bulunduğu, bunun suç delili olamayacağını ileri sürdü.

Gözlügöl, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığına dair dava dosyasındaki tespiti kabul etmeyerek, bu programı darbe girişiminden sonra medyadan öğrendiğini iddia etti.

Söz konusu program üzerinden yazışma yaptığına ilişkin dava dosyasında bilgi bulunmadığını anlatan Gözlügöl, "Bu program üzerinden hiçbir şekilde iletişim yapılmadığı raporda yer alıyor. Eğer kullanmış olsaydım, iki yıl boyunca bu program üzerinde elbette bir yazışma olurdu. Bu durum programı kullanmadığımı gösterir." savunmasını yaptı.

Yargılama aşamasında suçsuz olduğunun ortaya çıktığını ileri süren Gözlügöl, "En büyük arzum terör örgütü elebaşının mahkeme huzurunda yargılanmasıdır. Örgütün okullarında okumadım, yurtlarında kalmadım, bankasında hesap açtırmadım. Görev yaptığım hiçbir yerde bu yapıya ve benzer oluşumlara özendirici tutum içinde olmadım." dedi.

Örgütün kamu bürokrasisinde en güçlü olduğu yıllarda merkeze çekilerek pasif görevde bekletildiğini ifade eden Gözlügöl, bunun örgütle irtibatının olmadığını bir başka delili olduğunu kaydetti.

Suçsuz olduğunu savunan Gözlügöl, beraatini istedi.

Sanık avukatının savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Gözlügöl'ün, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgili maddesi gereği yarı oranda artırıma giden mahkeme, cezayı 9 yıla çıkardı ancak Gözlügöl'ün sabıkasız oluşunu indirim gerekçesi sayan heyet, cezayı 7 yıl 6 ay olarak belirledi.

Yorumlar