"Büyük bir kulübümüzün yanında ufak kalmak istemiyoruz"

- Anadolu Efes Kulübü Başkanı Özilhan: "Beşiktaş ile birleşmek mantıklı gibi gözüküyor ama Anadolu Efes'in vizyonu daha farklı" - "Anadolu Efes'i ekol olarak görüyoruz. Birçok ilkleri yapan olarak görüyoruz, birçok ilkleri yapmak isteyen olarak görüyoruz. Bu ilkleri devam ettirmek istiyoruz"

Google Haberlere Abone ol


BALIKESİR (AA) - Anadolu Efes Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan, Beşiktaş ile birleşmeleri yönünde gelen taleplerin mantıklı gözüktüğünü ancak kulüp olarak vizyonlarını farklı gördüklerini söyledi.

Anadolu Efes Kulübü ile Anadolu Etap iş birliğinde Balıkesir'de düzenlenen One Team Projesi'nin sertifika töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özilhan, birkaç yıldır Beşiktaşlı dostlarından bu yönde talepler geldiğine dikkati çekerek, "Ben de Beşiktaşlıyım, Beşiktaş'ı çok seviyorum. Çeşitli vesilelerle o teklifte bulundular. Fikret Orman da bulundu ki çok eski dostum. Beşiktaş ile birleşmek mantıklı gibi gözüküyor ama Anadolu Efes'in vizyonu daha farklı." dedi.

Amaçlarının bir kulüple birleşmek olmadığını vurgulayan Özilhan, "Çeşitli vesilelerle bu teklifler geldi. Bugün için bunu düşünmüyoruz. Anadolu Efes'i ekol olarak görüyoruz. Birçok ilkleri yapan olarak görüyoruz, birçok ilkleri yapmak isteyen olarak görüyoruz. Bu ilkleri devam ettirmek istiyoruz. Gidip büyük bir kulübümüzün yanında ufak kalmak istemiyoruz. Bugün için düşüncemiz öyle, zaman ne gösterir bugün için bir şey söyleyemeyiz." ifadelerini kullandı.

Birleşme yönünde en büyük isteği Beşiktaş Kulübünün gösterdiğini kaydeden Tuncay Özilhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birleşme dolayısıyla Beşiktaş ile olabilir ama şu gün için bu, düşüncemizde yok. Böyle devam etmesini istiyoruz ve diliyoruz. Her döneme iddialı bir şekilde hazırlanıyoruz. Çok önemli altyapılarımız var, onları güçlendiriyoruz. Bu sene iki arkadaşımızı NBA'ye yolladık, bunun gururu var. Avrupa Ligi gittikçe güçleniyor. Çok aranan bir lig haline geldi. NBA'den sonra ikinci en önemli lig haline geldi. NBA ile yarışır hale geldi. Büyük bir değer oluşuyor. Anadolu Efes de buranın hem ortağı hem de A lisansı olan kulüplerinden biri. Türkiye'yi temsil etmek onur, bunu devam ettirmek istiyoruz."


- "Müessese takımlarına haksızlık yapıldığı kanaatindeyim"


Özilhan, lacivert-beyazlı ekibin geçen sezon play-off serisinde Beşiktaş Sompo Japan ile yaptığı maçta takımın sahadan çekilmesiyle ilgili soruya, "Sahadan çekilme uyarısı benden geldi. Uyarı yapmak istedim. Dönem dönem seyircisi az olan, müessese takımlarına, yönetilmesi kolay görülen ekiplere haksızlık yapıldığı kanaatindeyim. Buna dikkat çekmek istedim." diye yanıt verdi.

Yapılan yatırımlara rağmen son dönemde başarılı olamamaları konusunda Özilhan, şunları kaydetti:

"Başarılı olamamanın çok sebebi var. Bunu şampiyon olup olmamak olarak görmüyorum. Neticede spor yapıyorum. Türk toplumuna katkıda bulunuyoruz. Türk gencine katkıda bulunuyoruz. Türkiye'yi dışarıda temsil ediyoruz. Hem Avrupa Ligi'nde hem Türkiye liginde hep tepelere oynuyoruz. Son 10 senedir hep final oynuyoruz. Avrupa Ligi'nde 2 defa Dörtlü Final'e gittik. Geçen sene kapısından döndük. Tabii ki işi başarıyla sonuçlandırmak önemli ama bunun keyfini topluma yaşatmak ve yaşamak bizim için daha önemli."Yorumlar