Bulgaristan'daki Türkoloji kürsüsü 65 yaşında

SOFYA (AA) - Bulgaristan'ın en köklü üniversitelerinden Sv. Kliment Ohridski bünyesindeki Türkoloji kürsüsü 65'inci kuruluş yıl dönümünü uluslararası konferansla kutladı.Başkent Sofya'daki üniversitenin Rektörü Profesör Atanas...

Google Haberlere Abone ol

SOFYA (AA) - Bulgaristan'ın en köklü üniversitelerinden Sv. Kliment Ohridski bünyesindeki Türkoloji kürsüsü 65'inci kuruluş yıl dönümünü uluslararası konferansla kutladı.

Başkent Sofya'daki üniversitenin Rektörü Profesör Atanas Gercikov, "Bugünkü Türkoloji-Görev ve Perspektifler" konferansının açılışında yaptığı konuşmada, Türkoloji'nin, üniversitenin en eski bölümlerinden biri olduğunu anımsattı.

Gercikov, "Siz dünyaya yeni ufuklar açıyor, farklı halk ve kültürlerin arasında köprüler kuruyorsunuz. Üniversitede yabancı dil eğitimi temelli, filoloji alanındaki ilk bölüm Türk Dili ve Edebiyatı adıyla kuruldu.” dedi.

Türkoloji Kürsüsü Başkanı Doçent İrina Sarıivanova da "Türkoloji kürsüsünde Türkçe ve Osmanlıcanın yanı sıra Çuvaşça, Kırım Tatarcası, Kazakça ve Azerice öğretiyoruz." ifadesini kullandı.


Yorumlar